VZP data zveřejňuje u příležitosti Světového dne lupénky, který připadá na 29. října. V loňském roce zajistila pojišťovna biologickou léčbu lupénky pro 891 klientů, kteří splňovali stanovená indikační kritéria. Léčba každého z nich tak přišla v průměru na 264 144 korun.

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje kolem dvou procent populace. Nejde však jen o kožní chorobu, často s ní souvisí i další vážná onemocnění, například diabetes, kardiovaskulární onemocnění, deprese, psoriatická artritida, hypertenze a další. Na konci loňského roku pobíralo zhruba dva a půl tisíce lidí invalidní důchod právě kvůli lupénce.

Asi osmdesát procent pacientů uvádí, že má nemoc negativní dopad na jejich každodenní život a třicet až padesát procent si stěžuje na narušené sexuální vztahy. V případě neléčení nemoci bylo u těžkých případů dokonce prokázáno zkrácení života, u mužů o tři a půl roku a u žen o 4,4 roku.

Právě biologická léčba je vhodná pro komplikované případy, které se díky ní dostanou dlouhodobě pod kontrolu. Nákladná moderní terapie ale není vhodná pro každého. Přínosná je především pro mimořádně těžké případy. Indikační kritéria stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.