„Začala jsem brát silné dávky antipsychotik, které mě úplně vyřadily ze života. Myslela jsem, že všechno hezké skončilo,“ popisuje první roky léčby žena. Měla prý omezené vidění a na váze přibrala dvacet kilo. Trpěla únavou a bála se sama vyjít na ulici. Zvrat přinesla až moderní injekční léčba. „Najednou jako bych se probudila ze sna,“ vzpomíná žena.

Začala znovu plánovat, vystudovala vysokou školu a našla si práci. Bez problémů vychovává i své dvě děti. Podobnou cestou by se mělo podle lékařů ubírat stále větší procento pacientů. Dnes takzvanou depotní léčbu užívá jen asi 11 procent z nich. Moderní léčba je přitom výhodná – a to nejenom pro nemocné, ale i pro pojišťovny. Snižuje totiž riziko záchvatů a návratů do nemocnice. Pojišťovny tak ušetří, náklady jde podle lékařů snížit až na polovinu.

LÉKY PACIENTY VYŘADÍ

„Jde o to, že více než polovina lidí se schizofrenií není dlouhodobě schopna spolupracovat při léčbě. Je to dáno i nežádoucími účinky běžných léků,“ popisuje specialista na psychotické poruchy Miloslav Kopeček. Lidé pilulky raději vysadí. Jenomže tím se jejich stav zhorší. „Riziko záchvatu a znovunávratu do nemocnice je u těchto pa-cientů i dvojnásobně vyšší,“ uvádí Kopeček.

STAČÍ NAVŠTÍVIT LÉKAŘE

„To může odbourat moderní léčba,“ pokračuje lékař. Podává se totiž injekčně, takže ji pacient lépe snáší. Na pilulku navíc nemůže zapomenout. Stačí, když se jednou za čas dostaví k lékaři, který mu přípravek vpíchne. Se schizofrenií se v Česku léčí asi 47 tisíc lidí, pětina z nich v nemocnici.