Rakovinou nyní onemocní v České republice zhruba sedmdesát tisíc lidí ročně. Osmadvacet tisíc obyvatel ročně na tuto nemoc zemře. „V příčině úmrtí tak stojí onkologická diagnóza na druhé příčce, hned za onemocněními srdce a cév,“ sdělila Renata Soumarová, primářka Radioterapie Onkologického centra J. G. Mendela v Novém Jičíně.

Obyvatelé Nového Jičína a okolí jsou jedni z nemnoha, kteří mají komplexní onkologické centrum, kde lze léčit rakovinu, relativně snadno dostupně. „V celé České republice je takových center třináct, na Moravě jsou již jen v Olomouci, Ostravě, Zlíně a Brně,“ upřesnil Tomáš Želazko, mluvčí společnosti Agel, do jehož skupiny zdravotnických zařízení onkologické centrum patří.

Může za to i věk

Podle primářky Soumarové je například jedním z důvodů zvyšování počtu onkologicky nemocných paradoxně prodlužování věku. „Právě ve vyšších věkových kategoriích je výskyt nádorových onemocnění nejčastější. Medicína dnes umí řadu nenádorových nemocí vyléčit. Tím se stále více lidí dožívá vyššího věku a riziko výskytu rakoviny rychle stoupá,“ vysvětlila lékařka.

Dalším důvodem zvýšení počtu nemocných jsou preventivní programy na vyhledávání onkologicky nemocných. „Právě v jejich rámci se totiž podaří zachytit nádor v raném stadiu, kdy je ještě plně léčitelný. To sice zvyšuje počty onkologicky nemocných, na druhé straně ale podstatně přispívá k tomu, že se na rakovinu umírá méně,“ pokračovala primářka a dodala, že vzhledem k novým léčebným postupům, technologiím a lékům se daří významně prodlužovat život onkologicky nemocných. Například počty žijících pacientů, u nichž byl diagnostikován nádor tlustého střeva, se od roku 1989 do roku 2005 zvýšily o 175 procent.

Léčí karcinom prostaty

Primářka také uvedla, že v České republice se v léčení těchto onemocnění dosahuje srovnatelných výsledků jako ve vyspělých západních zemích. S pacienty je ovšem důležité jednat na rovinu. Jedním z nejtěžších okamžiků je sdělení diagnózy. „Lidé si někdy neuvědomí, že pokud je lékař správně diagnostikuje a hned odešle k nám, může jim to zachránit život,“ upozornila primářka.

O tom, že radioterapie onkologického centra patří mezi významná lékařská zařízení, svědčí například skutečnost, že loni v únoru tam, jako první v republice, začali léčit karcinom prostaty novým způsobem. „Šance na vyléčení jsou u nové metody téměř stoprocentní,“ podotkla primářka Soumarová.

Komplexní Onkologické centrum J. G. Mendela bylo založeno v roce 1993. Od roku 1996 se ve zdravotnickém zařízení léčí pacienti s hematologickými a onkologickými onemocněními. Pracoviště radioterapie tam otevřeli v roce 2004. Na terapii pacientů, kterých ročně přibude okolo 1500, se v současné době podílí tým 23 lékařů, 60 sester a 14 radiologických asistentů.