Právě správné načasování je to, co straší nejednu budoucí maminku. Jak poznat, že už je to tady? Podle lékařů je několik základních situací, které jsou jasným signálem, že je na čase vyrazit. Jednou z nich je odtok plodové vody, kterým se ohlašuje zhruba každý desátý porod, nebo pravidelné děložní stahy. Právě bolestivě vnímané stahy jsou tím nejtypičtějším příznakem porodní činnosti. Žena ale ne vždy pozná, v jaké fázi se její porod právě nalézá.

Ilustrační foto.
Sex v těhotenství? Není se čeho obávat, říká lékař

„Zhruba tři týdny před porodem se totiž často objevují nepravé bolesti, zvané poslíčci. Projevují se bolestmi v podbřišku a v kříži. Někdy jsou tak bolestivé, že si je rodičky spletou se začátkem porodu. Poslíčky jsou však stahy nepravidelné a nezesilují svoji intenzitu.

Obvykle trvají krátce a opakují se. Dobré je udělat si teplou koupel. Pokud tyto stahy v teplé vodě zeslábnout nebo dokonce ustanou, není třeba se znepokojovat. Skutečný porod se může rozběhnout třeba až za několik dní,“ upřesnila Irena Nebeská, vedoucí centra Devítka, které se zabývá předporodní přípravou.

Pravé porodní bolesti pak budoucí maminky vnímají jako nepříjemné tvrdnutí břicha. Ze začátku jsou nepravidelné, ale časem se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje.

Inkubátory v motolské nemocnici byly vybaveny kamerami. Rodiče mohou vzdáleně sledovat svého potomka.
Novorozenecká televize. V Motole spouští pro rodiče videopřenosy z inkubátorů

Kdy vyrazit na cestu

Ženám prvorodičkám odborníci radí vydat se na cestu do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách a trvají alespoň dvě hodiny. Ženám, které již za sebou porod mají, potom po pravidelných kontrakcích v intervalu po 10 minutách.

„Pro klid v duši jsme si s manželem také cestu do porodnice předem vyzkoušeli, abychom věděli, jak dlouho nám potrvá nebo s jakým provozem je potřeba počítat,“ prozradila nastávající maminka Lenka Urbanová, která si pro svůj velký den vybrala havlíčkobrodskou nemocnici. „Líbila se mi i možnost navštívit porodnici předem, a tak jsme si už byli porodní sály také obhlédnout, ať víme, do čeho jdeme,“ dodala s úsměvem.

V dostatečném předstihu před termínem porodu by ženy měly mít do porodnice sbalené všechny potřebné věci. „Podle zkušeností víme, že se ženy cítí klidněji, když přibližně od 36. až 37. týdne těhotenství mají připravené věci, které si do porodnice chtějí vzít,“ uvedla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Martina Horáčková.

Ilustrační foto
Porod bez bolesti? Významnou roli hraje příjemné prostředí

Nastávající maminky by si s sebou měly připravit průkaz zdravotního pojištění, těhotenskou průkazku, platný občanský průkaz, prohlášení o jménu dítěte, oddací list nebo potvrzení z matriky o přiznání otcovství, případně rodné listy.

„Na našich internetových stránkách maminky naleznou seznam všech věcí, které doporučujeme si do naší porodnice vzít,“ doplnila Martina Horáčková. Patří sem hygienické potřeby, jednorázové pleny pro miminko, ale také třeba oblíbená hudba, časopis nebo balzám na rty.

Obavy ale nejsou na místě ani v případě, že si žena ve stresu z blížícího porodu něco vzít zapomene. „O maminku se postaráme, i když si nic nepřiveze. Máme k dispozici oblečení pro miminka, košile a župany pro maminky a podobně,“ ujišťuje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Ilustrační foto
Móda přerůstá v problém. Polovina českých dětí má nálepku „nemanželské“

Porodní plán 

Havlíčkobrodská nemocnice také nevyžaduje žádnou předchozí registraci ani předem sepsaný porodní plán, pro hladký průběh porodu je totiž důležitější osobní komunikace. „Pokud se však maminka s porodním plánem bude cítit klidněji, ať si ho sepíše, není to problém.

Je však důležité, aby žena nestahovala porodní plán z internetu nebo ho nesepisovala s někým, kdo nemá zkušenosti. Vždy je dobré ho prodiskutovat s porodní asistentkou nebo lékařem, což často pomůže ženě ujasnit si priority, ale také doplnit například zkreslené nebo chybějící informace,“ vysvětlila Martina Horáčková.

Své místo u porodu dnes mají běžně i tatínkové. Ani ti by však neměli zanedbat předchozí přípravu. „Tatínkům, kteří čekají své první dítě, doporučujeme navštívit náš předporodní kurz, kde získají řadu zajímavých rad a informací.

Ilustrační foto
Domácí porody? U nich bývá nepřítelem čas, říká primář gynekologie Velemínský

Doprovod by měl mamince poskytovat psychickou podporu, ale ani ta fyzická není zanedbatelná. Pokud tatínek pomáhá ženě v úlevových polohách, doprovází ji do sprchy, masíruje záda, je pro maminku vždy velkým pomocníkem,“ dodala Martina Horáčková.