„Léčebné působení vyvolává sama přítomnost zvířete, která by měla v lidech vyvolávat pocit bezpečí a uklidnění. Co se týče fyzických účinků, dochází ke snížení krevního tlaku. Během terapie byste se měli cítit uvolnění a spokojení bez jakéhokoliv stresu a napětí. Zvíře má na člověka neskutečný vliv, uvolňuje emoce, přináší pocit podpory a má také vliv na lepší komunikaci. Pomáhá tedy všem, co mají pozitivní vztah ke zvířatům,“ vysvětlila vrchní sestra oddělení s lůžky následné péče (LDN) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) Chrudimské nemocnice Šárka Portyšová.

Předregistrace pacientů do nové zubní ordinace ve Městě Albrechticích proběhla důstojně. Přihlásilo se dva tisíce zájemců, ze kterých bude vylosováno tisíc pacientů pro registraci
Bez fronty a emocí. Pacienty nové zubařské ordinace na Bruntálsku vybere los

Animoterapii nemusí provádět jen koně, patří sem i psi, kočky, ale i různí hlodavci, kteří se dají velmi dobře ochočit – například myšky, morčata, křečci nebo králíci. Mezi další zvířata zajímavá hlavně k pozorování se dají zařadit želvy, hadi, rybičky nebo různí exotičtí obojživelníci a plazi. „Zvířátka chodí na pokoj společně s canisterapeutem a zdravotníkem. Pokud pacient souhlasí, může mít pejska, kočičku, surikatu či jiné zvířátko i v lůžku. Jestliže je situace příznivá, koná se terapie dvakrát i třikrát do měsíce,“ řekla Portyšová.

Poníci brzy zavítají do Chrudimské nemocnice znovu společně s dalšími zvířaty.Poníci brzy zavítají do Chrudimské nemocnice znovu společně s dalšími zvířatyZdroj: Chrudimská nemocnice

Do Chrudimské nemocnice přijíždějí malí koníci ze Zvěřince na statku, který sídlí ve Vilémově na Chotěbořsku. Jsou plemene Shetlandský pony a jmenují se Tino a Engi. Jako samozřejmost berou to, že běžně chodí po schodech a rádi jezdí výtahem. „Kůň se dokáže do člověka vcítit, stačí mu k tomu oční kontakt. Někdo ho pohladí hned, jiný za chvíli, ale ke vzájemné komunikaci vždycky dojde,“ vysvětlila majitelka poníků Olga Němcová.

S přístupem nemocnic však nejsou někteří rodiče v tuzemsku hospitalizovaných dětí spokojení
Zbytečné hádky. České nemocnice bojují s rodiči malých marodů

S koňskou animoterapií jezdí s kolegyní Veronikou Hámovou pravidelně do Domova seniorů U Bažantnice v Heřmanově Městci. „Návštěvy zvířátek jsou dotovány z projektu Ježíškova vnoučata a jsme do něj zapojeni už řadu let,“ potvrdila sociální pracovnice domova Ilona Bínová.

„Pacienti o návštěvě poníků, psů, kočiček, a dalších mluví i několik dní. Tuto aktivitu velmi kvituji, má to smysl a velké díky vedení, že toto umožnilo,“ řekla zdravotně sociální pracovnice Chrudimské nemocnice Alena Rohlíková.

Živý betlém 

Zvěřinec na statku zopakuje svou návštěvu v Chrudimi v pondělí 12. prosince. „Přiveze zvířátka a kulisy a my v nemocniční hale připravíme živý betlém. Pacienti si budou moct zvířátka hladit, pomazlit je a dát jim nějaký pamlsek. Vytvoříme pro ně předvánoční atmosféru. Oslovíme i ostatní oddělení, takže pokud bude zájem, mohou se této akce zúčastnit pacienti z celé nemocnice,“ dodala vrchní sestra LDN Chrudimské nemocnice Šárka Portyšová.