Michalu Bílkovi z Velkých Pavlovic zjistili po první třídě akutní leukémii. Rodině se v okamžiku obrátil život naruby. „Důležité věci se staly nepodstatnými, opomíjené naopak důležitými," svěřila se matka chlapce Stanislava Bílková.

Nemocní leukémií při chemoterapii trpí na chudokrevnost, proto dostávají krev

„Pobízela jsem každého, kdo může, aby daroval krev. S vervou se k naší výzvě postavila paní učitelka Dagmar Šmídová. Zatelefonovala do nemocnice, na městském úřadě vyprosila zdarma autobus, ve škole vyřídila ředitelské volno," popisovala Bílková.

Minulou středu v půl šesté ráno pak vyrazil autobus s pětatřiceti obyvateli Velkých Pavlovic darovat krev do transfuzního centra v Brně Bohunicích. Dobrovolně. „Míša všem od srdce poděkoval. Stála jsem tam, viděla tu spoustu lidí a byla jsem vděčná a na Pavlovčáky hrdá," děkovala Bílková.

Větší skupiny lidí chodí darovat krev také do břeclavské nemocnice

Podle lékařky z tamní hematologické ambulance Renáty Kelnarové přichází asi dvakrát do roka. V minulosti šlo například o fotbalisty nebo policisty. Ve čtvrtek ráno to byli břeclavští hokejisté. Na dobrou věc jich přispělo celkem dvanáct včetně trenéra Iva Gabrišky nebo zdravotnice Pavlíny Javůrkové. Právě od ní vzešel prvotní nápad. Většina darovala krev poprvé. „Chodím už delší dobu. Říkala jsem si, že hráči jsou mladí a zdraví. Mohli by pomoci. Počet dárců totiž rapidně klesá. Navíc by se tím mohli i trochu zviditelnit a získat více fanoušků," míní Javůrková.

Úbytek dárců

„Přitom pacientů přibývá. Dárci na Břeclavsku však chodí pravidelně. Aktuálně je to kolem stovky dárců krve za týden. Jsou to vojáci, policisté či hasiči," zmínila. Bude ráda, pokud z hokejistů vzejdou pravidelní dárci.

Příkladem šel svým spoluhráčům také kapitán týmu Marek Dora. „Všichni byli ochotní. Šlo jen o to, aby si každý udělal čas. Jednou jsem už na odběru byl. I teď to bylo v pohodě. Hůře se cítím po odehraném zápase," řekl poté, co do deseti minut přišel dobrovolně o půl litru krve. Zda přijde i příště, ještě neví. „Jak jsem starší, více o tom přemýšlím. Uvidíme," odpověděl neurčitě.