Výrobci přitom na to mají už jenom několik dní, stihnout to musejí nejpozději do konce června. Prozatím své pomůcky zaregistrovala jen asi pětina z nich. „V současné chvíli evidujeme asi tři stovky ohlašovatelů a 2,5 tisíce položek určených k pře-ohlášení,“ přiblížila situaci mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.

Dosud přitom podle ní pojišťovny lidem platily asi 13,5 tisíce zdravotnických prostředků na poukaz, které na trh dodává přibližně pětistovka výrobců.

Ředitelka lékového ústavu Irena Storová proto všechny firmy vyzývá, aby si pospíšily. „Zákon nám nedává žádnou možnost uvedené termíny prodloužit či přidělit úhradu jiným způsobem. Apeluji proto na dodavatele, kteří své prostředky ještě nepřeohlásili, či se dokonce ani nezaregistrovali, aby tak co nejdříve učinili,“ říká Storová. Všechny ostatní pomůcky budou podle ní na začátku srpna automaticky vyřazeny ze seznamu cen a úhrad zdravotnických prostředků hrazených na poukaz. Pojišťovny na ně přestanou pacientům přispívat.

Podle prezidenta České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Miroslava Paláta si každý výrobce organizuje přihlášení do nového systému sám. „Kolik z nich to ještě neudělalo z časových důvodů a kolik naopak o úhradu usilovat nechce, neumím říci,“ uvedl.

Zákon platí od ledna

Povinnost výrobců přihlásit se znovu do systému vyplývá z novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která začala platit na začátku tohoto roku. Změna se týká všech zdravotnických prostředků na poukaz.