Článek vyšel před měsícem
Obecně prospěšná společnost zprostředkovala pro rodiče chlapce od 20. prosince veřejnou sbírku na potřebné přístroje, které by jim umožnily vzít si chlapečka domů. Jako první na ni upozornil před měsícem, 21. ledna, Deník. Případ sledujeme a zjistili jsme, že k 20. únoru se podařilo na speciálním účtu shromáždit částku 93 937 Kč od 139 dárců. Cílová částka je 500 000 Kč, přičemž projekt má skončit k 30. červnu letošního roku. Podaří se potřebné finance na přístroje pro Martina Schindlera získat?
Přes pojišťovnu to nejspíš nepůjde…
„Nákladné přístroje jsme se snažili zajistit přes zdravotní pojišťovnu, ale po zjištění všech skutečností jsme došli k závěru – společně s panem primářem, který o Martínka pečuje – že touto cestou jít nedokážeme. Schválit proplacení plicního ventilátoru za 350 000 korun pojišťovnou musí komise ministerstva zdravotnictví. Tato procedura bude trvat dlouhé měsíce a vzhledem k diagnóze Martínka očekáváme záporné vyjádření,“ vyprávějí rodiče postiženého chlapečka. Proto založili Martínkovi internetové stránky (martinekschindler.webnode.cz) a obrátili se na obecně prospěšnou společnost AveVia (www.avevia.cz) o pomoc při zajištění sbírky.
„Pomocí sbírky bychom chtěli shromáždit prostředky na umělou plicní ventilaci a doplňující přístroje nutné pro domácí péči o Martínkovo zdraví,“ vysvětluje Věra Schindlerová.
Na dítě čekali dlouhých pět let
„Příchod našeho Martínka na svět byl velmi komplikovaný a čekali jsme na něj dlouhých pět let. Když se konečně podařilo otěhotnět, vše se zdálo zpočátku být v nejlepším pořádku. Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství však nastaly první komplikace a kvůli infekci byla nezbytná hospitalizace,“ vyprávějí chlapečkovi rodiče .
Ve 28. týdnu těhotenství bylo nutné, pro nedostatek plodové vody a počínající infekci, těhotenství ukončit. Vše se začalo chystat na porod akutním císařským řezem. „Čtyřicet minut čekání, kdy jsme věděli, že Martínek bojuje v bříšku o život, se nám zdálo nekonečných. Martínek byl po narození hodně přidušený, pozitivní zpráva od lékařů byla, že je hodně životaschopný,“ pokračují ve svém příběhu.
Dítě má však dodnes problémy s dýcháním a je proto závislé na umělé plicní ventilaci. Po několika neúspěšných pokusech o odpojení se loni v červenci podrobilo tracheostomii. „Od té doby vydrží pár hodin dýchat sám, ale ventilátor je zatím stále jeho nedílnou součástí a překážkou pro propuštění do domácí péče.“
Rodiče neztrácejí optimismus ani přes nepříznivé prognózy pro budoucí život Martina Schindlera, které vyplývají z vyjádření primáře Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most Jiřího Biolka: „Další psychický a fyzický vývoj, respektive prognóza onemocnění, je velmi špatná. Z důvodu postižení centrálního nervového systému bude mít dítě těžkou formu dětské mozkové obrny. Toho času je závislé na umělé plicní ventilaci, ze které nejde odpojit a na které bude s největší pravděpodobností závislé i v budoucnosti.“
Propustkou je plicní ventilace doma
„Jedinou možností, jak propustit dítě do ambulantní péče, je možnost domácí umělé plicní ventilace, o kterou matka, přes nepříznivou prognózu, stojí. Matka je po celou dobu hospitalizována s dítětem a veškerou potřebnou péči zvládá. V případě zajištění přístrojem pro umělou plicní ventilaci je možno pacienta do náročné ambulantní péče propustit,“ má jasno primář mosteckého dětského a dorostového oddělení. (ich)
Číslo účtu pro Martínka a kontakty naleznete i na www.avevia.cz. Číslo účtu pro Martínka je 1426260349/0800, variabilní symbol je 11000023.
Bez čeho se malý Martin neobejde:
b Ambu vak (samorozpínací vak) – slouží ke krátkodobé ruční ventilaci pacienta, v případě hypoventilace (porucha ventilačního přístroje, nutné krátkodobé odpojení od ventilačního přístroje atp.) Pojišťovna nehradí.
Cena 1 000 Kč
b Odsávačka – u ventilovaných pacientů velice potřebná k udržení průchodnosti dýchacích cest (odsátí sekretu z dolních i horních dýchacích cest).
Cena 12 000 Kč
b Pulsní oxymetr – k neinvazivnímu monitorování funkční arteriální kyslíkové saturace (nasycení krve kyslíkem) a tepové frekvence.
Cena 8 000 Kč
b Tepelný zvlhčovač – aktivní zvlhčování přiváděné směsi plynů je velmi důležité pro zachování činnosti řasinek v dýchacích cestách, které zajišťují tracheobronchiální očistu.
Cena 10 000 – 40 000 Kč
b Domácí plicní ventilátor – nahrazuje spontánní dýchání.
Cena 350 000 Kč
Obrázky přístrojů můžete vidět na www.martinekschindler.webnode.cz