„Jde o spoustu stavů a nemocí. Je to běžný příznak, pokud se obecně necítíte dobře, tedy pokud máte virózu nebo když jste nejedli a nepili správně. Může však být i mnohem hůře,“ vysvětlila lékařka ve svém článku a nabídla čtyři vážnější důvody.

1. Problémy s krevním tlakem

„Závratě mohou být indikátorem toho, že máte vysoký krevní tlak nebo vám prudce klesne, když stojíte,“ vysvětlila Wardová.

Měření tlaku - Ilustrační foto
Motání hlavy, mžitky před očima a omdlévání. I nízký krevní tlak umí potrápit

Právě vysoký krevní tlak je vážný stav, který zvyšuje riziko úmrtí a zhoršuje vážné nemoci. I nízký krevní tlak může způsobit fatální potíže. Pokud nejsou orgány dostatečně zásobovány krví, mohou selhat.

2. Abnormální srdeční rytmus

Wardová vysvětlila, že pocit závratě se může objevit, pokud dojde k poruše proudění krve a tím pádem kyslíku do mozku. „To se stává v případě abnormálního srdeční rytmu,“ upozornila Wardová. A pozor: Některé typy abnormálních srdečních rytmů mohou způsobit náhlou srdeční smrt.

Na některé může zabrat alkoholová terapie.

3. Infekce ucha

Za závratěmi mohou stát i infekce ucha. „Je to proto, že signály z centra rovnováhy nebo očí do mozku jsou narušeny,“ vysvětlila lékařka.

Jak je všeobecně známo a jak třeba laicky vysvětluje web vida.cz, rovnovážný orgán nacházející se ve vnitřním uchu se skládá z vejčitého a kulovitého váčku, pomocí nichž vnímáme svoji polohu, a ze tří polokruhovitých kanálků, jejichž prostřednictvím vnímáme pohyb či zrychlení. Kanálky jsou naplněny tekutinou, která se při pohybech hlavy pohybuje a ohýbá jemné vlásky vláskových buněk.

Očkování proti pneumokoku je v České republice nepovinné
Začíná podzimní vlna očkování proti pneumokokům. Děti a senioři jej mají zdarma

Většina ušních infekcí naštěstí nezpůsobuje dlouhodobé komplikace. V některých případech se však infekce může rozšířit do vašeho mozku, což může vést k jeho poškození či k meningitidě.

4. Mozková mrtvice

Z celého výčtu nejhorší varianta. Zvláště, pokud k ní dojde v mozkovém kmeni. „Závratě s horečkou, silná bolest hlavy, zvracení a mdloby. Do toho i náhlé obtížné mluvení, slabost obličeje, končetin, mlhavé vidění, ztráta sluchu. V tomto případě nesmíte váhat a musíte se co nejdříve dostat ke specialistovi,“ důrazně nabádá lékařka.