Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První rande: Neříkejte příliš mnoho a nebojte se trapasů

Znáte se jen z náhodného brouzdání v diskusích na internetu? Máte pocit, že člověk těchto názorů je právě ten pravý, na kterého čekáte už řadu let, a on vás mezi řádky ujišťuje o tom samém ze své strany? Není na co čekat: jen při osobním setkání poznáte, zda zafunguje i nezbytná „chemie“, zda fotka nelhala a jestli si máte co říci.

23.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

To samé ale platí i pro toho, s kým jste se jednou setkali na firemní párty nebo náhodou u kamarádky doma. Jiskra, která přeskočila, může rychle zhasnout – anebo naopak. Proto vzhůru na obávané první rande.

Káva je klasika

První otázkou je, kam. Musí mít první schůzka nějaký předem naplánovaný program, nebo máme dát raději prostor improvizaci?

„Program by měl předjímat společné zájmy její i jeho: sport, kulturu, dobré jídlo… A pozor: setkáváme-li se poprvé s někým, koho známe jen přes inzerát či přes internet, rozhodně je na místě nebýt s neznámým hned napoprvé o samotě,“ varuje Eva Labusová, nezávislá publicistka, lektorka a autorka webových stránek Pro živou rodinu.

Mezi praktická doporučení potom patří nevybírat si příliš hlučný podnik nebo sportovní klání. Jednoduše řečeno: kavárna je lepší volbou než rockový klub, a to i v případě, že jste příznivcem tvrdšího stylu hudby.

Od první schůzky očekáváte přece především rozhovor, jehož prostřednictvím se můžete s protějškem lépe poznat. Proto kino, koncert nebo basketbalový zápas ano, potom má ale následovat diskrétní podnik nebo procházka parkem, kde můžete právě zhlédnutý zážitek rozebrat a pokračovat v dialogu i na další téma.

Kdo koho však může pozvat? Je přípustné, aby iniciativu projevila i žena? Nebo může jen zpovzdáli „nadhazovat udičky“, ale s vlastním pozváním na schůzku musí přijít muž?

„Doba rovných příležitostí zajisté změnila i pravidla randění. Ponechme stranou otázku, nakolik je to přínosné a kolik nám toho z někdejšího osvědčeného namlouvání dle daných společenských pravidel zbylo… V každém případě první impuls může dnes vyjít i od ženy – tím spíš, že všichni známe páry, kde hlavní iniciativa zůstane na ženě i do budoucna. Takže záleží na situaci, na pocitech, na odvaze. Důležité je, že se on a ona na první schůzce vůbec domluví,“ domnívá se lektorka.

Když už jsme u genderových témat, ani otázka, kdo na první schůzce v kavárně vyrovná účet, není zcela jasná. „Razí-li žena zásadu nezávislosti, může trvat na rozděleném placení účtu. Některé muže ovšem pravděpodobně taková neústupnost odradí. Stejně jako ženu, která stále ještě věří v mužskou galantnost, nepotěší, když účet nevyrovná muž. Být onou ženou, rozhodně bych zostražitěla, kdyby muž, který schůzku inicioval, posléze navrhl separátní placení,“ připouští Eva Labusová.

Z trapasů legendy

Důležité je mít odvahu začít a nebát se předem trapných situací. Naopak – díky za ně.

„Mnohé později plynule přejdou do rodinných mýtů a jsou cennou součástí rodinné historie. Vypravuje se pak po generace, jak byl pradědeček prababičkou nejprve odmítnut, jak moc se musel snažit, aby ji získal, a podobně,“ vysvětluje Eva Labusová.

Schválně: zavzpomínejte. Možná znáte podobnou historku i z vlastní rodiny.

Překonat ostych přesto jednoduché není. Sedíte poprvé ve dvou v kavárně, káva pomalu chladne a ticho nabírá na délce i na intenzitě. Mám mluvit já, nebo ten druhý? A o čem, honí se vám hlavou.

„U první společné kávy nic nezkazíme počáteční běžnou společenskou konverzací. Muži zpravidla rádi hovoří o své práci, ženy o umění, o prostředí a podobně. Je na místě usilovat o spontánnost, přirozenost a hlavně – pravdivost. Ani plachost či rozpačitost nemusí nutně působit kontraproduktivně a rozhodně jsou víc na místě než hrané siláctví nebo póza „všechno vím, všechno znám,“ radí lektorka Eva Labusová.

Není také na místě vymalovat si předem velkou lásku, svatbu v bílém a dítě krátce po ni. S takovou perspektivou v hlavě se dočkáte daleko spíš velkého zklamání. První rande nemůže být ničím jiným než nezávazným oťukáváním. Očekávat proto můžete nanejvýš příjemné odpoledne či večer a v ideálním případě pokračování příště.

Z výše zmíněného vyplývají i témata, kterým je dobré se napoprvé vyhnout. Neměli byste člověku, kterého znáte půl hodiny, odvyprávět celý svůj chorobopis, případně detailní popis vašeho nepovedeného prvního manželství.

Za prvé ho něco takového začne zajímat, teprve až ho doopravdy zaujmete vy, za druhé prozíravější je nahazovat témata, ke kterým má co říci váš protějšek. Jinak se z první schůzky může rychle stát zároveň poslední.

Příliš vhodné není ani dopodrobna rozebírat poslední přírůstky vaší sbírky známek nebo – a to platí především pro ženy – vysvětlit protějšku, jaké tajemství skrývá astrologický rozbor jeho data narození. Z dialogu se tak stává monolog a druhá strana tiše zvažuje, zda má cenu investovat čas do případné další schůzky.

Že se při prvním setkání nebudete vyptávat na výši mzdy či celkově na majetkové poměry, je snad jasné. Také s politikou při prvním rozhovoru je radno zacházet opatrně. Třeba má váš protějšek opačné preference než vy.

Psychologové varují ještě před jednou chybou: není dobré na první schůzce odtajnit své největší problémy. Pokud jste právě úspěšně zvládli odvykací protialkoholní kúru, popřípadě stále zápasíte s těžko překonatelnou agorafobií, považujte taková témata protentokrát za tabu.

Váš potenciální protějšek vás zatím pořádně nezná a právě tyto věci by mu proto ve spojení s vámi v paměti naskočily zřejmě jako první. Samozřejmě je dobré, ne-li nutné, odkrýt před partnerem i tyhle karty. Jenže na prvním rande se ještě o partnerství mluvit nedá.

Pochvala se neodmítá

Chová se váš protějšek galantně, chválí váš účes, rtěnku či pěkný smích? Přijměte kompliment jako dárek, poděkujte a dál to nerozvádějte. Reagovat na pochvalu účesu slovy, že jste si nestihli ani umýt hlavu, je jednak zbytečné a za druhé netaktické. Pokud si ten druhý myslí, že vám to sluší, proč ho přesvědčovat o opaku?

Uplynul přiměřený čas, účet je zaplacen. Co dál? Pokud jste zjistili, že o další setkání s tímto člověkem zájem nemáte, je dobré poděkovat za odpoledne či večer a přidat frázi, jak rádi poznáváte nové lidi.

Když naopak zjistíte, že z vaší strany by zájem byl, ale opakem si jisti nejste, stačí poznámka: Telefon máš, tak se ozvi – a po pár dnech uvidíte, zda první rande nebylo i tím posledním.

Průzkum

Kolik schůzek je třeba, abyste si byli jisti:

62 procent dvě až čtyři schůzky
16 procent jedna schůzka
13 procent pět až sedm schůzek
6 procent více než deset schůzek
3 procenta osm až deset schůzek

Zdroj: magazín American Way

Autor: Martina Šrámková

23.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
22

Komentář Kateřiny Perknerové: Masarykovi následovníci. Proč by ne?

Miroslav Sládek v létě 2016 v Ústí nad Labem
3

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Jan Kysela: Češi si vyloženě mnou ruce, když se někdo vymkne

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení