V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1898 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 52,2 procenta.

"Je nutné zdůraznit, že ventilátory jsou pro emergentní použití, že to nejsou ventilátory standardní, co jsou na odděleních, a v tomto slova smyslu by měly být používány," uvedl ve videu Prymula.
Odpovídám na otázku, jak je to s ventilátory @CoroVent z @CVUTPraha. pic.twitter.com/Z5yCeqMNRG
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 20, 2020
Na jaře se ve sbírce vybralo přes 12 milionů korun. Výrobce firma MICo již dříve uvedla, že za ně bylo vyrobeno 182 kusů ventilátorů. Nemocnice si o ně od minulého týdne mohou žádat prostřednictvím webu Českého vysokého učení technického (ČVUT), které se na vývoji také podílelo.
Americká certifikace
V srpnu získal český plicní ventilátor americkou certifikaci FDA EUA (Emergency Use Authorization), která má usnadnit především jejich prodej do zahraničí. Certifikace podle firmy otevřela možnosti exportu CoroVentů do Severní a Jižní Ameriky, zemí Blízkého východu či Asie.

Minulý týden ministr na dotaz ČTK řekl, že resort pořídil od začátku epidemie do nemocnic 500 nových ventilátorů. Dostaly je státní, krajské i soukromé nemocnice. Česko by mělo v nejbližších dnech obdržet i dar 100 ventilátorů od firmy BTL, které celkovou kapacitu posílí, uvedl v sobotu národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý.
Vláda v pátek schválila objednávku 500 přístrojů za 250 milionů korun. O další ventilátory Česko požádalo také prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie.