Vysvobození přinesl až bypass žaludku. To znamená operace, při které mu lékaři zmenšili žaludek a současně odstranili část takzvaných „hormonů hladu“. Váha šla okamžitě dolů: za sedm let spadla o 36 kilogramů. Ubylo také třicet centimetrů v pase. „Užívám teď nižší dávky léků, pilulky na vysoký krevní tlak doktoři možná dokonce vysadí,“ popisuje své úspěchy spokojený muž.

Třikrát víc tlouštíků

Pacientů, kteří se potýkají s extrémní obezitou, podle lékařů přibývá. Podle posledních dat se jich v Česku najde kolem 150 tisíc, což je asi 1,5 procenta populace. 

Ilustrační foto
Češi holdují špatnému životnímu stylu. Třetina kouří, tři čtvrtiny pijí alkohol

Obezita.Zdroj: DeníkA čísla stále rostou. „Výskyt obezity se od roku 1980 ve většině evropských zemí ztrojnásobil a statistiky nasvědčují tomu, že do roku 2030 bude obézních více než polovina Evropanů,“ přibližuje profesor Mojmír Kasalický z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Obezita je přitom podle něj branou k řadě chronických nemocí. Způsobuje vysoký krevní tlak a prohlubuje riziko mrtvice či infarktu. Zatěžuje klouby a přivolává cukrovku. Ta se pak může zvrhnout v těžké komplikace: desetina diabetiků trpí vážným poškozením ledvin a zhruba stejné procento je kvůli poškozené oční sítnici ohroženo slepotou. 

Účet za obezitu: půl bilionu

Roste také účet za jejich léčbu. „Česko vydá na likvidaci následků nezřízeného životního stylu dokonce půl bilionu korun. A to je jenom střízlivý odhad,“ upozorňuje lékařka Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá.

Zhruba polovinu sumy prý spolyká léčení chorob, zbytek odteče ze státního rozpočtu kvůli tomu, že nemocní lidé často nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.

Seniorka v nemocnici. Ilustrační foto.
Do špitálu s vlastním ošetřovatelem. Revoluční novinka pomůže sestrám i pacientů

Pojišťovny proto začaly extrémně obézním přispívat na léčbu. Chirurgické zmenšení žaludku už v Česku podstoupilo 686 tisíc lidí a zhruba 60 procentům to zaplatila pojišťovna. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého ale musí jít o takové pacienty, u kterých už selhaly všechny další způsoby běžné léčby. Pacient také musí mít index tělesné hmot-nosti nad 40 nebo nějaké závažné choroby z obezity.

Podle lékařů je nejčastější metodou takzvaná tubulizace žaludku. „Odstraní se přibližně 80 procent objemu žaludku, takže ho pacient rychleji naplní. Spolu s tím se zmenší i množství žaludečních buněk, které jsou mimo jiné zodpovědné za pocit hladu,“ říká Martin Hrubý z Centra bariatrické a metabolické chirurgie Krajské nemocnice Liberec. Zákroky v Česku provádí deset pracovišť.

Lékárna je místo, kde máme poskytovat konzultace. Lékárník by se měl vyptat, jaké jiné nemoci máte a zda na ně užíváte léky.
Lék se nedováží? Smůla, jiný pojišťovny nezaplatí