Trpím už asi druhým rokem inkontinencí a tak se chci zeptat, jestli doporučujete nějaké cvičení na posílení pánevního dna?

Pokud hledáte doporučení na posilovací cvičení, zeptám se já vás, jestli jste si opravdu jistá, že je vaše pánevní dno slabé nebo aspoň takové, že potřebuje posílit? Malinko se totiž obávám, že jde o onu nejkratší dedukci a dnes příliš často opakovanou rovnici: únik moči rovná se slabost pánevního dna.

Pánevní dno se skládá ze tří vrstev a ty se chovají jako tři sestry, z nich každá má svoji povahu, danou inervací, fyziologií a ontogenezí (vývojem) člověka. Když jedna je rozčilená (hypertonická) , druhá může být unavená (utlumená) a třetí trucuje (bolestivá na pohmat). V praxi se povahy vrstev velice těžko diagnostikují a ošetřují a je pak snadné i lákavé přišpendlit pánevnímu dnu cedulku ,,oslabené" a hodit sestřičky do jednoho pytle.

Ať už vyhledáte jakékoliv cvičení, neoznačujte jej za to, které má posílit slabé pánevní dno, ale za to, kterým si máte ,,uvědomit" polohu, povahu a význam své pánve.

V odborných kuloárech se již dlouhou dobu šušká, že inkontinence bývá dnes spíše následkem stresu a vnitřního napětí, že třeba vůbec nemusí souviset se svalovým oslabením dna v důsledku porodů a že je to především veledůležitý kooperátor bránice, hrudní apertury či ústní dutiny. Tady hledejte pomoc.

Eva Tomková, soukromý fyzioterapeut, Chrudim