Mezi problémy, které nás mohou potrápit patří poruchy spánku, zažívání, koncentrace, únava po minimální námaze, bolesti hlavy, neschopnost relaxace, neklid, deprese, úzkost, pocení, třes rukou, bolesti břicha. Cítíme pokles výkonnosti, vnímání rušivých vzpomínek, obtížné soustředění a neefektivní myšlení. Léčba takovýchto potíží by měla být komplexní a individuální.Vedle psychoterapeutického přístupu hraje důležitou roli farmakoterapie.

Mezi nejúčinnější rostlinné extrakty, užívané k léčbě, patří extrakty třezalky, kozlíku, meduňky a chmele. Extrakt z natě třezalky je nejčastěji užívané přírodní antidepresivum. Má ovšem interakce s řadou léčiv, jako jsou antiepileptika, horm. antikoncepce a léky proti srážlivosti krve, proto je třeba mít přehled o užívaných lécích.

Extrakt z kozlíku lékařského se vyznačuje sedativním účinkem a podporuje spánek. Také uvolňuje svalové a nervové napětí, léčí úzkosti a stres. Výhodou je, že není návykový.

Výtažek z chmele otáčivého se používá jako mírné sedativum u poruch spánku, nejčastěji v kombinaci s kozlíkem k potlačení nervozity a ke zlepšení trávení.

Extrakt z listu meduňky bývá používán k uvolnění psychického napětí při dlouhodobém stresu, při poruchách spánku a ke zmírnění křečí v trávicím ústrojí, především nervového původu. Při křečovitých bolestech břicha, dráždivém tračníku a bolestech hlavy se využívá spasmolytického účinku máty peprné. Výsledky se dostaví až po pravidelném užívání a delší době.