Pacientka přišla o jeden z vaječníků před třemi lety, kdy u ní lékaři odhalili nádor poprvé. Rakovina se vrátila. Žena se proto obrátila na centrum asistované reprodukce, kde jí odebrali z vaječníku dvě nezralá vajíčka. Lékaři museli postupovat tak, aby nezasáhli i nádor ve vaječníku. Hrozilo, že by se rakovina rozšířila do celého těla. „Vaječník jsme odebrali a hned poté předali na místě přítomnému embryologovi," popsal Sehnal.

Z odebraného vaječníku se embryologům podařilo odsát tzv. ovariální folikuly, z nichž získali další nezralá vajíčka. „Ta ve speciálním médiu a v inkubátoru dozrála, následně byla oplodněna a zamražena," řekl primář Jaroslav Hulvert z centra Iscare.

„K doposud neobvyklému postupu nás donutily okolnosti a snaha pomoci pacientce. To, že jsme tímto způsobem získali kvalitní embrya, považuji za velký úspěch, ale stále jsme ještě na půli cesty," dodal.

V současnosti lékaři s pacientkou čekají na výsledky prvního pokusu oplodněných embryí. Šance je zhruba 30 procent na každý z přenosů. Těch může být i víc, protože se při odběru podařilo získat vajíček několik.