Kdy je možné si v listopadu zdarma nechat vyšetřit plíce? Termíny a místa vyšetření najdete na konci článku.

Ilona Mančíková před dvěma lety zpozorovala, že se při cvičení zadýchává, její trenér jí proto doporučil jít k lékaři. Absolvovala kolečko vyšetření, přičemž názor lékaře nebyl jednoznačný. Partner jí poradil, aby raději navštívila ještě jiného lékaře. Díky tomu jí radiolog v roce 2021 včas zjistil plicní nádor. „Nebýt trenéra a partnera, vykašlala bych se na to,“ zavzpomínala.

Jaké jsou nové možnosti léčby rakoviny plic? Přečtěte si rozhovor s předním českým pneumoonkologem Liborem Havlem:

Latence nástupu rakoviny u kuřáků je až 20 let, nádor se tedy objeví klidně i po dvou desítkách let od začátku pacientova kouření. Rakovina může přijít i v případě, že mezitím kouřit přestal.
Onkolog Libor Havel: Nádor plic přežívají i ti, kteří by dříve byli dávno mrtví

Měla první, tedy dobře léčitelné, stadium rakoviny. Bylo jí tehdy 43 let a z diagnózy byla jako celoživotní nekuřačka v šoku. Podstoupila operaci, kdy jí lékaři odebrali část levé plíce. Asi za půl roku po léčbě se postupně vrátila k běžnému životu, dnes se jen občas trochu zadýchá.

Ostatním radí neignorovat své tělo. „Uvědomila jsem si, že jsem smrtelná, zpomalila jsem a naučila se líp pracovat se stresem,“ uvedla na nedávné konferenci Hospodářské komory Praha 1 nazvané Prevence, půl zdraví.

Příznaky rakoviny plic

• úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje
• dušnost, dýchací potíže
• příměs krve ve vykašlaném hlenu
• zhubnutí
• únava
• horečka

zdroj: Národní zdravotnický informační portál

Třiapadesátileté Lucie Gubalové lékaři diagnostikovali rakovinu plic loni. Bohužel až v nejzávažnějším stádiu, kdy měla metastáze v játrech. Lékaři proto nemohli nádor operovat. Celoživotní nekuřačka vyznávající zdravý životní styl i přes neblahou diagnózu zabojovala, podstoupila šest chemoterapií a biologickou léčbu. Lékaři jí nedávno oznámili radostnou zprávu – metastáze zmizely. „Miluji život,“ okomentovala to.

Devětadvacetiletému Robinu Hoškovi, kterého dlouho trápily únava a kašel, lékaři před dvěma roky diagnostikovali rakovinu plic ve třetím, tedy předposledním stádiu. Nedávali mu mnoho šancí, že nádor ustoupí.

Hošek to přesto nevzdal. „Podstoupil jsem náročnou chemoterapii a 33 radioterapií. Nádor zmizel a já jsem druhým rokem v remisi,“ sdělil.

Program časného záchytu karcinomu plic

• Je určen lidem od 55 do 74 let věku, kteří kouřili či kouří 20 cigaret denně po dobu 20 let či 40 cigaret po dobu 10 let.

• Detaily vysvětlí praktický lékař, který po splnění podmínek člověka pošle k plicnímu lékaři. Ten ho po cíleném plicním vyšetření (vyloučí jiná závažná onemocnění) odešle k radiologovi na nízkodávkové CT.

• Lékaři při screeningu objevují i další plicní onemocnění, například chronickou obstrukční plicní nemoc.

• Program je hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Nekašli na to

Mančíková, Gubalová a Hošek letos založili spolek Moje plíce, v němž pomáhají nemocným. Po celý listopad, který je celosvětovým měsícem šíření povědomí o rakovině plic a možnostech prevence, navíc organizují osvětovou kampaň#nekašlinato.

Robin Hošek, Lucie Gubalová, Ilona MaučíkováRobin Hošek, Ilona Mančíková, Lucie GubalováZdroj: se svolením spolku Moje plíce

Apelují na to, aby člověk navštívil lékaře, pokud mu navzdory léčbě neustupuje úporný kašel, cítí dušnost, nevysvětlitelně hubne, je unavený či má ve vykašlaném hlenu příměs krve. Informují také o programu časného záchytu karcinomu plic určeném starším silným kuřákům včetně bývalých.

Ministerstvo zdravotnictví spustilo preventivní program pro těžké kuřáky:

V České republice rakovinou plic v průměru každoročně onemocní asi 6 600 lidí, téměř 5 400 na ni zemře. Většinou proto, že k lékařům přicházejí pozdě. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo preventivní program pro těžké kuřáky.
Dvacet kousků denně? Kuřáci mohou žádat o vyšetření plic, u rakoviny jde o čas

Na nutnost prevence upozornila i předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková. „Rakovinu plic z více než sedmdesáti procent způsobuje kouření. Kuřáci často přecházejí na náhrady klasických cigaret s představou, že jsou šetrnější, ale opak je pravdou,“ vysvětlila.

Rakovinou plic každoročně onemocní asi 6500 lidí, přičemž jich bezmála 4500 umře. Jelikož většina lidí přichází pozdě, má ze všech rakovin v Česku nejvyšší úmrtnost. Je to tím, že lidé přijdou do ordinací pozdě a lékaři ji často zachytí až v pozdních stadiích. Přitom čím dřív je diagnostikována, tím větší naděje je nejen na přežití, ale i uzdravení.

Den pro zdravé plíce, bezplatné spirometrické vyšetření pro veřejnost

22. 11.: OC Letňany, Praha, od 12 do 18 hodin

23. 11.: FN Olomouc (Klinika plicních nemocí a TBC, 3. patro budovy H2, spirometrická laboratoř), od 8 do 14 hodin

23. 11.: FN Brno (Klinika nemocí plicních a TBC, pavilon E), od 10 do 14 hodin

zdroj: Český občanský spolek proti plicním nemocem