Akci organizuje Česká urologická společnost a určená je všem, kteří se už s urologickými potížemi potýkají, odvahu řešit je s odborníkem ale zatím nenašli. 

„K návštěvě bych chtěl povzbudit zejména muže mezi 50 a 70 lety, kteří zatím nebyli na vyšetření prostaty. Dále pak všechny, koho trápí jakékoli potíže jako obtížné nebo časté močení, slabý přerušovaný proud nebo únik moči,“ říká lékař Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti ČLS JEP.

Kamila Peková, jedenatřicetiletá bojovnice se musí poprat s rakovinou
Onkoholka: Bolest, kterou cítíš dnes, je síla, kterou pocítíš zítra

Rakovina prostaty je ročně diagnostikována asi osmi tisícům pacientů. Ve dvaceti procentech se jedná už o pokročilou fázi.  „Rakovina prostaty je mimořádně zákeřná proto, že se zpočátku neprojevuje a v těle může růst řadu let bez povšimnutí. Počáteční stadia mají často podobné příznaky jako zvětšená prostata a smrtelnou nemoc odhalí pouze odborné vyšetření,“ přibližuje primář urologické kliniky FN Královské Vinohrady Petr Klézl.

Průvodní znaky nemoci

Právě obtíže s močením, přítomnost krve v moči či bolestivá ejakulace mohou být průvodními znaky nemoci.

Ke zjištění nádoru lékaři používají takzvaný PSA test, který mapuje hladinu prostatického specifického antigenu, a vyšetření konečníku. Pokud se u muže rakovina prostaty potvrdí, pak v časných stadiích urologové nádor operují, většinou roboticky nebo laparoskopicky.

Do Dnů otevřených ambulancí se zapojí 37 urologických pracovišť po celé České republice. Seznam ordinací najdou zájemci na webu České urologické společnosti.