Život se tu podařilo zachránit nebo zkvalitnit 373 pacientům – to znamená průměrně více než jednomu denně. Vůbec nejčastější jsou tu transplantace ledvin. „I když jich nejvíce získáváme od zemřelých dárců, loni to bylo 183 orgánů, podařilo se rozvinout i trans-plantace od živých. Ledvinu tak loni příbuzný či známý daroval v 52 případech, což je nejvíc v historii programu," říká přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

Velkým úspěchem byla i akce Kulový blesk – jenže místo bytů se tentokrát vyměňovaly ledviny. Na začátku listopadu šest párů dárců a pacientů podstoupilo skupinovou trans-plantaci, která trvala dva dny.

„Přípravy trvaly přes tři čtvrtě roku. Nyní se pacientům daří dobře a jejich nové ledviny fungují až dvakrát déle, než kdyby dostali ledvinu od zemřelého dárce. A blížíme se k párování, které snad přinese další řetězovou transplantaci," vysvětluje Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie. Ti, kdo se rozhodnou ledvinu darovat, se navíc nemusí bát žádného velkého řezání – odběry se totiž provádí laparoskopicky.

Vánoční dárek pro roční Aničku

IKEM loni zabodoval i při transplantacích jater. Těch se povedlo o 20 víc než v roce předchozím. Nová játra přitom dostalo i jedenáct dětí. „Podařilo se nám odtransplantovat vůbec nejmenší dítě v historii programu, byl jím čtyřměsíční René, který nevážil ani šest kilo," podotýká vedoucí programu dětských transplantací jater Libor Janoušek.

Netradiční vánoční dárek pak v IKEM dostala roční Anička. Protože se pro ni nepodařilo najít vhodný orgán, rozhodl se její otec dát jí část vlastních jater. „Odebrat část životně důležitého orgánu zdravému člověku a tu pak transplantovat malému dítěti je jedna z nejobtížnějších transplantací. Pro Aničku už nebyla jiná možnost, čekala již dlouho a její stav se rapidně zhoršoval. O to větší je radost, jak se po měsíci od operace oběma, tatínkovi i dceři, daří," popisuje Jiří Froněk, který operaci prováděl. Bylo to teprve po třetí v ČR, kdy se provedla transplantace jater od živého dárce.

Transplantace.

Ztráta 160 milionů korun

Ačkoliv byl pro IKEM loňský rok úspěšný, z toho nacházejícího mají lékaři obavu – a jak to tak bývá, důvodem jsou finance. Úhradová vyhláška totiž letos velkým nemocnicím příliš nepřeje.

Pojišťovny navíc nehradí například roztoky pro odběr a udržování orgánů, práci transplantačních koordinátorek nebo některé léky. „Ztrátu jsme již spočítali u 360 transplantací na 160 milionů korun. Proto jednáme s ministerstvem a pojišťovnou jak o krátkodobém, tak i dlouhodobém řešení," uzavírá ředitel IKEM Aleš Herman.

Je tu ovšem i jedna dobrá zpráva do budoucna – IKEM by měl letos provést vůbec první transplantaci tenkého střeva.

#flash|https://g.denik.cz/1/14/2012-05-transplantace-800x600-cze2-loader.swf|600|400|OSNV#