Když se rozhodnete pro detoxikaci, je potřeba k tomu upravit jídelníček, ze kterého se vyřadí tučné a příliš sladké potraviny, bílé pečivo. Ideální je omezit kouření, kávu a alkohol. A dodržovat pitný režim tzn. přibližně dvě deci čisté vody každou hodinu. V detoxikačním režimu upřednostňujte lehce stravitelnou stravu, která je vyvážená a bohatá na vlákninu, vitamíny, minerální látky.

Kdy očista organismu prospívá? Když se cítíte unavení, špatně spíte, jste často nachlazení, opakují se záněty v těle, máte kožní problémy, nadváhu, celulitidu, bolesti kloubů – to jsou signály přetíženého organismu a nahromaděných škodlivých látek v těle.

Bylinkový čaj
Výborný detoxikační čaj podle bylinkáře Jiřího Janči obsahuje - oddenek pýru /40 gramů/, nať rozrazilu /20 gramů/, nať řepíku /20 gramů/, nať čekanky /10 gramů/ a nať tymiánu /10 gramů/. Jednu lžičku směsi zalijete čtvrt litrem horké vody a pijete čtyřikrát denně přibližně hodinu před jídlem. Případně můžete vyzkoušet samotný pýr plazivý, výborně pročišťuje tělo, dokonce zvládne i lehčí otravy z potravin.

Zeleninová šťáva
Pro detoxikaci je vhodná šťáva z červené ředkve, dvou mrkví a jednoho jablka. Vše se rozmixuje s trochou minerálky nebo převařené vody. Pije se nejméně dvě deci až půl litru bezprostředně po přípravě – ráno nalačno, nejlépe tři týdny v kuse. Cenově nenáročná šťáva podporuje snížení váhy, obnovuje správnou činnost zažívací soustavy.

Jarní bylinková směs na odkyselení
Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje brzy z jara speciální odkyselovací směs. Potřebujete tři díly kopřivy, tři díly řebříčku, jeden díl pampeliškových listů a jeden díl jetele, přidáte dva díly chladné převařené vody a vše rozmixujete a necháte přibližně dvě hodiny odstát. Slijete do uzavíratelné lahve a uložíte do lednice. Každé tři dny připravujete směs novou, čerstvou. Po dobu jednoho měsíce užíváte půl deci ráno a večer.

Detoxikační kořen
Bedrník obecný se moc často nepoužívá, ale je výborný na pročištění ledvin a celkovou detoxikaci těla. Z rostliny se užívá kořen, který se sbírá na jaře nebo na podzim. Bedrník zbavuje tělo nepotřebných usazenin, rozpouští močové kameny, stimuluje střeva a posiluje celkovou imunitu. Nejbezpečnější je užívání této rostliny formou tinktury, tím se vyvarujete možnosti předávkování.

Detoxikační solná koupel
Detoxikaci napomůžete také koupelí, do které jednoduše přidáte mořskou nebo himálajskou sůl. V teplé koupeli relaxujte přibližně půl hodiny a potom se osprchujte čistou vlažnou vodou. Rozproudíte svou lymfu, odkyselíte tělo a odstraníte odpadní látky. Na koupel můžete použít i speciální bylinkovou směs z třapatky, thuje, tužebníku, chmele, gotukoly, pelargonie – rozproudí tělní tekutiny a zlepší odstraňování odpadních látek.