Unikátní metodu zavedli lékaři z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Pacienti, kteří mají problémy s nedomykavostí chlopní, kdy se část krve vrací zpět a srdce ji musí přečerpat znovu, už nemusí podstoupit chirurgický zákrok.

Pacientovi lékaři umrtví tříslo, zavedou mu přes stehenní žílu speciální hadičku, která je silná zhruba jako ukazováček. Skrz ní pak do levé části srdce doputuje kolíček, kterým lékaři spojí cípy chlopně.

„Tím redukujeme množství krve, které se vrací do levé síně. Onemocnění vede dříve nebo později k tomu, že srdíčko se rozšíří a selže. Také se po zákroku zlepší obtíže nemocného, což je zejména dušnost," vysvětlil Pavel Červinka,  přednosta kliniky.

Pomáhají monitory

Lékaři vše sledují na rentgenu a ultrazvuku, který získají díky druhé sondě zavedené přes jícen. „Různě pohybujeme hadičkami a kolíčkem než se nám ho podaří dostat na správné místo," popsal zákrok přednosta kliniky.

Největší výhodou je náročnost operace, která je oproti chirurgické mnohem nižší. Při klasické operaci lékaři rozříznou hrudník pacienta a napojí ho na mimotělní oběh. V nemocnici musí strávit zhruba deset dní a pak ještě následuje dlouhá rehabilitace. Někteří pacienti by ale při takové operaci mohli zemřít.

Proto hradečtí lékaři zavádí novou metodu. „Pacient se probudí ihned po zákroku, který trvá tři až čtyři hodiny, druhý den vstane z postele a třetí ho pustí domů," poukázal na výhody Červinka.

Dodal, že chirurgie zůstane zlatým standardem, ale pokud je u člověka riziko operace příliš vysoké, musí se domluvit s chirurgy, jestli je způsobilý pro klasický zákrok.

Lékaři počítají, že ročně provedou takových výkonů zhruba deset až patnáct. Hodně záleží na domluvě s pojišťovnami, kolik budou nemocnici proplácet. Jedna operace totiž přijde na šest set tisíc korun.

„Pacientů by bylo hodně. Na všechny se ale bohužel nedostane. Budeme řešit ty nejakutnější. Většinou se jedná o starší lidi kolem sedmdesáti let. Takové dva jsme tento týden léčili. Samozřejmě ale problém může nastat i u mladších," dodal přednosta.

Lékaři jsou pyšní

Unikátní metoda pomocí amerického přístroje se používá ve světě zhruba čtyři roky. V Čechách provedli lékaři několik výkonů pouze nemocnice v Praze a Třinci.

„V Hradci Králové je to naprosto nová věc. Tímto zákrokem jsme kompletovali spektrum unikátních zákroků, které se u nás provádějí. Je to zároveň nejnáročnější věc, kterou jsme  dělali. Jsme pyšní, že si v Čechách vybrali právě nás. Je to určité dané také dlouhou a úspěšnou tradicí naší kardiologie," svěřil se Červinka.

Hradečtí lékaři umějí podobnou metodou nahradit i celou chlopeň. „Dříve to byla doména chirurgů. Teď jsme schopni přes tříslo zavést celou umělou chlopeň. To je obrovský pokrok," vysvětlil Pavel Červinka.

Poradí si také s vrozenými defekty, například s dírkami v síních srdce.