„Strašně by nám to pomohlo. Nemuseli bychom si kvůli obyčejnému vyzvednutí léku platit drahou asistenční službu nebo posílat pro léky sousedy,“ vysvětluje důvody svého návrhu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. 

ZÁSILKA AŽ DO DOMU 

Návrh už prý předložil poslancům, projednávat by se měl zrychleně ve druhém čtení. „Samozřejmě předpokládáme, že by k tomu vznikla i nějaká prováděcí vyhláška, podle které by zásilková služba musela splnit řadu povinností a nesla by odpovědnost za to, že se léky dostanou k pacientovi včas a bezpečně,“ doplnil Krása.

Ilustrační foto.
Zdravotnictví čekají chudší léta. Pojišťovny budou škrtat. Kde?

Jenomže lékárníci s jeho nápadem nesouhlasí. Výdej receptových léků na dálku je podle nich nebezpečný. Chybí totiž kontakt pacienta s lékárníkem, který by lidem vysvětlil, jak přípravek užívat a s čím ho rozhodně nekombinovat. Nelze navíc vyloučit rizika, která hrozí kvůli nesprávnému skladování léčiv.

LÉKÁRNÍK NA NÁVŠTĚVĚ

„Připravili jsme proto jiné řešení, které pracovně nazýváme návštěvní služba lékárníka. Přesné parametry návrhu vám ještě neřeknu, protože je ještě dolaďujeme. Ale v kostce jde o to, že by lékárník musel osobně doručit léky pacientovi ve své spádové oblasti,“ uvedl v reakci na Krásův počin šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Podobná služba už podle něj funguje v jiných evropských zemích. Nikdy ale nejde o pouhé předání objednávky. „Lékárník má vždy celou řadu povinností. Musí třeba pacientovi vysvětlit užívání medikamentu a po čase se telefonicky ujistit, jestli nepozoruje nečekané nežádoucí účinky.

Ilustrační foto.
Pobyty astmatiků: Pojišťovna vyplácela stamiliony, i když věděla o chybě

Po odborné stránce to mají zkrátka precizně zpracováno,“ doplnil šéf komory. Podrobnosti svého návrhu chce představit ještě tento měsíc.
Poslanci sněmovního zdravotního výboru, kterým se dostal návrh vozíčkářů na stůl, jsou prozatím v hodnocení opatrní. Většinou se ale kloní spíše k Chudobově řešení.

„Návrh sice vypadá líbivě, ale lékárníci upozorňují na určitá rizika. Moje představa je proto taková, že by měli případnou doručovací službu skutečně zajistit spíše lékárny samy,“ vyjádřila se například Alena Gajdůšková (ČSSD).

LÉKY NEJSOU NA PŘEDPIS JEN TAK

Stejně reagoval i lidovecký poslanec Vít Kaňkovský. „S ná-vrhem pana Krásy jako lékař souhlasit nemohu. Léky, které jsou vázány na předpis, přinášejí pacientovi kromě léčivých účinků také řadu rizik – právě proto mohou být vydány jen po indikaci lékařem. Dovedu si spíš představit návštěvní služ-bu farmaceuta u pacienta doma,“ uvedl Kaňkovský.

Miloslav Janulík (ANO) řekl, že Krásův návrh sice nepodpoří, považuje ho ale za začátek debaty o problému.

OPAKOVANÉ POKUSY

Nápad dodávat lidem pilulky vázané na předpis i zásilkovou službou se v Česku rozhodně neobjevuje poprvé. Před čtyřmi lety prosazoval podobnou změnu i majitel jedné z internetových lékáren Vladimír Finsterle.

Ilustrační foto
Češi zbytečně riskují život: neberou své léky podle pokynů

„Viděl jsem ve Švýcarsku, jak to hladce běží. Léky přijdou zatavené v průhledné fólii, aby předtím, než se balíček zabalí, mohl lékárník znovu zkontrolovat, zda nedošlo k záměně,“ řekl tehdy.

Zhruba ve stejné době usilovala o podobnou službu také Česká pošta. Chtěla spolupracovat s holdingem Euroclinicum. Tato firma měla poště prodávat léky, pošta pak měla profitovat z jejich distribuce. Projekt byl cílený hlavně na vesnice pod tisíc obyvatel, kde často kamenná lékárna chybí. Ani jeden z návrhů se ale nikdy neujal. 

Proč chodit k lékaři na preventivní prohlídku ?
Jak hradit péči o seniory? Inspirací je Německo, vznikne nové pojištění