Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revmatoidní artritida. Boj proti imunitě i proti systému

/ROZHOVOR/ Bolesti a otoky kloubů rukou, ranní ztuhlost kloubů. To je dennodenní chléb asi procenta Čechů. Podle VZP se počet pacientů s revmatoidní artritidou navíc za posledních pět let zvýšil zhruba o deset procent. Proč nemoc vlastně vzniká, není jisté. Jasné ale je, že až polovinu nemocných připraví o jejich zaměstnání a že boj imunitního systému s klouby může skončit dokonce trvalou invaliditou.  

12.10.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Artritida znamená zánět kloubu. Nemocí, které ho ale mohou přivodit, je celá řada. Mezi nejčastější patří revmatoidní artritida, lidově revma, při níž imunitní systém napadá klouby.

Poznat tu pravou

„Jednotlivé druhy se mezi sebou liší rozsahem postižení, kombinací s dalšími projevy, jako jsou zánět páteře, poškození vnitřních orgánů, oka či kůže. Některé, naštěstí vzácnější nemoci, mohou zároveň postihnout i srdce, plíce nebo ledviny. Tam pak mají projevy závažnější dopad, než samotný zánět kloubů,“ řekl k dalším nemocem, jež jsou spojeny s artritidou, prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc., předseda České revmatologické společnosti.

Že i lékaři bojují s nemocí bez jasné příčiny a s fatálními následky zpočátku donkichotsky, potvrdila i MUDr. Kateřina Bártková z Fakultní nemocnice v Ostravě: „Rozlišení revmatoidní artritidy od jiných artritid může být obtížné především na počátku nemoci a mnohdy vyžaduje další vyšetření.“

Tisíce nových každý rok

Podle profesora Vencovského je v populaci asi 0,8–1 procento nemocných, kteří trpí revmatoidní artritidou různé závažnosti. Ročně se podle něj objeví asi 20–30 nových případů revmatoidní artritidy na 100 tisíc obyvatel, což je u nás přibližně dva až tři tisíce za rok.

„První známkou je bolest a otok kloubů, většinou několika a nejčastěji kloubů na rukou. Nemocní bývají také více unaveni a mají zejména po ránu ztuhlé ruce. Typická je také symetričnost potíží, tedy na obou stranách těla,“ uvádí první varovné symptomy Vencovský. Záleží však na závažnosti nemoci. Všichni nemocní totiž nemají těžké stavy s postižením mnoha kloubů.

„V současné době je důraz kladen zejména na včasnou diagnostiku a rychlé zahájení léčby, čímž můžeme předejít nevratnému poškození kloubů. Základem je léčba farmakologická. Důležitá je také fyzikální terapie a rehabilitace. V případě závažného kloubního poškození přistupujeme rovněž k léčbě chirurgické,“ uvedla k metodám léčby Bártková.

Třetina pacientů se díky moderní léčbě má buď žádné, nebo jen minimální příznaky. Lékaři podle Vencovského dokážou u dalších 30-40 procent lidí navodit stav, kdy nemoc dále nepokračuje, nebo jen pomalu a nevede tak k významnému funkčnímu poškození.

Příčina onemocnění
Genetické faktory – u dědičně náchylného jedince se nemoc spouští aktivací imunitního systému dosud nezjištěnou látkou pravděpodobně virového nebo bakteriálního původu.
Hormonální faktory – nemoc častěji zaútočí na ženy v produktivním věku, na vzniku choroby se také mohou podepisovat ženské pohlavní hormony.
Kouření – je jedním z významných rizikových faktorů, nemoc se u kuřáků vyskytuje třikrát častěji než u nekuřáků.

 

Léky existují. Cesta k nim je ale dlouhá

„Autoimunitní revmatické choroby mohou postihnout i mladého člověka a během několika let dokonce způsobit invaliditu. A naštěstí právě nejhůře postiženým revmatikům, tedy těm, kterým nemoc zkracovala život, pomohly moderní biologické léky nejvíce,“ uvádí Vencovský.

Zároveň ale dodává, že přece jen nejde o zázračné všeléky. U části pacientů k léčebné odpovědi vůbec nedojde, u jiných biologické léky zaberou, ale odpověď na léčbu se časem vytratí. Poté musejí lékaři hledat jinou účinnou látku. Léčba jednoho pacienta navíc stojí nemalé prostředky a lehce se vejde do rozmezí 200 až 300 tisíc korun za rok.

Účinná biologická léčba, která nemoc zastaví nebo alespoň potlačí se ale k mnohým z nich dostává pozdě. Na vině jsou indikační kritéria, která zdravotním pojišťovnám neumožňují hradit lék dříve. Boj s nemocí tak často stíhá i zápas o život se systémem.

U amerických indiánů je choroba známa už dlouho, říká odborník

/ROZHOVOR/ Revmatoidní artritida může vést k poškození kloubů, k jejich rozpadu, často dokonce dojde i ke ztrátě soběstačnosti. Přesná příčina sice není známa, ale genetika či nesprávný životní styl, včetně kouření, hrají významnou roli, říká prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc., předseda České revmatologické společnosti.

Na koho revmatoidní artritida nejčastěji útočí a kdo je k onemocnění nejnáchylnější?
Nemoc je třikrát častější u žen než u mužů. Může se ale objevit ve všech věkových skupinách, dokonce i u dětí, i když v dětském a ve vyšším věku může být průběh a obraz choroby poněkud odlišný. Nejčastěji však nemoc začíná zhruba mezi 35–55 rokem.

Jaké jsou příčiny vzniku onemocnění? Jedná se o genetické vlivy, nebo si nemoc přivodíme nesprávnou životosprávou?
Přesnou příčinu neznáme, i když řadu aspektů ano. Především existuje dědičná dispozice. Dnes víme o několika desítkách genů, které přispívají k náchylnosti vzniku choroby. Významný podíl má zejména několik genů, jež vedou k hyperaktivitě imunitního systému vůči vlastním tkáním.

Hodně se v souvislosti s artritidou mluví o kouření.
Dnes je jasné, že u části nemocných hraje kouření významnou potencující úlohu. To asi také stojí za rozdílem výskytu mezi americkými indiány, kde je choroba známa dlouho a kde bylo kouření známo po tisíce let, a Evropou, kde se kouření začalo rozšiřovat teprve před dvěma až třemi sty lety.

Co pro nemocného artritida znamená a jak ho omezuje v běžném životě?
Revmatoidní artritida je především významně bolestivé onemocnění, které může posléze vést k poškození kloubů, k jejich rozpadu, ke vzniku deformit a ke kloubnímu zatuhnutí. Nemocní ztrácejí pohybové a fyzické schopnosti, v konečném důsledku může dojít i ke ztrátě soběstačnosti.

Existuje nějaká účinná prevence? Fungují proti chorobě potravinové doplňky nebo správná životospráva?
Jasně účinná prevence zánětlivých nemocí kloubů není známa. Všeobecně navrhovaná doporučení týkající se zdravého životního stylu mohou pravděpodobně hrát mírnou roli a o některých z nich se hovoří a píše, ale skutečný, nepochybný důkaz zatím chybí. Lze předcházet nezánětlivým chorobám kloubů, jako je třeba osteoartróza, ale zánětlivým artritidám v podstatě ne. Doporučuji nekouřit, nebo alespoň přestat, když už se artritida objeví, protože odpověď na léčbu při pokračujícím kouření je horší než u nekuřáků.

Jaká je tedy nejlepší a nejefektivnější léčba? Rozhoduje v tomto případě i doba, kdy se na onemocnění přijde?
Začít s léčbou by se mělo co nejdříve, protože nemocní odpovídají nejlépe na počátku onemocnění. Většinou se nepodaří nemoc úplně odstranit, ale dnes existují léky, které projevy choroby významným způsobem potlačí. Léčba je ve většině případů dlouhodobá, často doživotní, jen málokdy se podaří dosáhnout stavu, kdy není potřeba podávat žádné léky.

Můžete onemocnění ve svém důsledku přivodit i smrt pacientů?
Naneštěstí existují i takové formy nemoci, které jsou vysoce aktivní, obtížně reagují na veškeré léčebné přístupy, a většinou také postihují důležité vnitřní orgány, takže k předčasnému úmrtí dojít může.

Jak na zdravé klouby
Zpestřete svůj jídelníček – nejlepší prevencí je pestrý jídelníček bohatý na vitamíny, jako jsou ovoce a zelenina, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, vejce, ryby, kuřecí a jiné kvalitní maso.
Pivo jako prevence – ženy, jež si dopřejí několikrát týdně skleničku piva, onemocní méně častěji než abstinentky. Podobnou službu může prokázat i příležitostná sklenka vína nebo doušek likéru.
Sportem ke zdravým kloubům – cvičení zachovává klouby pohyblivé, svaly silné, zabrání úbytku kostní hmoty a zlepšuje také kvalitu spánku. Velmi vhodné jsou plavání, svižná chůze nebo jóga.
Rybí tuk kloubům prospívá – omega-3 mastné kyseliny mírní bolest i zatuhlost kloubů. Svůj jídelníček proto obohaťte o makrelu, lososa nebo tuňáka.

prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc., předseda České revmatologické společnosti.

Autor: Denis Drahoš

12.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Specialisté v testování 25 000 Kč Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci Software Quality Controller. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, • Tvorba testovacích scénářů a dokumentace, • Testování aplikací dle dokumentací a testovacích scénářů, • Reportování chyb, • Komunikace s vývojáři, • Práce v mezinárodním realizačním týmu, , Požadavky, • SŠ s relevantní praxí či VŠ vzdělání technického směru (se zaměřením na IT výhodou), • Nadstandardní znalost práce s počítačovými programy, • Minimální znalost hardware a SQL, • Komunikativní znalost AJ nebo NJ (denní užívání), • Orientace v problematice maloobchodu výhodou, • Pečlivost, spolehlivost, • Schopnost pracovat v týmu, • Časová flexibilita, , Nabízíme, • Atraktivní mzdové ohodnocení, • Pružnou pracovní dobu, • Lokalitu v centru Plzně s vynikající dostupností, • Stabilní zázemí mezinárodní společnosti, • Příjemný mladý kolektiv a moderní pracovní prostředí, • Společné mimopracovní aktivity (bowling, kola, motokáry, večírky, dětský den,…), • Volitelné jazykové kurzy (AJ, NJ, RJ) zdarma, • Sportovní aktivity a relaxace v areálu zdarma (squash, masáže,…), • Stravenky (restaurace v areálu), • Široké kariérní možnosti, • Přátelská a otevřená firemní kultura, • Možnost podívat se za našimi zákazníky po světě, • 26 dní dovolené, • Nápoje na pracovišti zdarma, • Práce vhodná pro juniory i seniory, , Mzdové ohodnocení je stanoveno vždy individuálně dle zkušeností a praxe uchazeče.. Pracoviště: Eurosoftware, s.r.o., Radčická, č.p. 60, 301 00 Plzeň 1. Informace: Jana Vondrášková, +420 770 146 037. Gastronomie - Práce na horách 15 000 Kč Bouda Svornost v Peci pod Sněžkou přijme na zimní sezonu i celoročně kuchaře a pomocnou sílu/pokojskou nejlépe pár. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště na stavbách v okrese;, možno i nevyučení s praxí ;, Způsob kontaktu: Hlásit se: předem telefonicky a dohodnout schůzku. Pracoviště: Marie fupšová - sídlo, Lipová, č.p. 931, 735 35 Horní Suchá. Informace: Marie Fupšová, +420 608 450 663. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 27 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič sk. B - dodávka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kožlany 185, praxe podmínkou, nástup možný ihned. Pracoviště: Milan ullman - kožlany [183], Pražská, č.p. 185, 331 44 Kožlany. Informace: Marta Kubicová, +420 602 551 187,724 322 064.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Saúdskoarabský novinář Džamal Chášakdží
12 8

Svět vysvětlení smrti saúdského novináře nevěří. Rijád přišel s novou verzí

Budova The Woodlands of Clemson, kde se propadla pod tanečníky podlaha.

Na studentské party se propadla podlaha. Zranilo se 30 tanečníků

Polapit medvěda se stále nedaří. Nyní řádí na Hostýnsku

V odchytu medvěda tuláka, který se od poloviny září potuluje Zlínským krajem se nedaří. V minulém týdnu došel až na Hostýnsko.  

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Prahou projde pochod romské hrdosti. Zaměřen bude proti Zemanovým výrokům

Účastníci letošního pochodu romské hrdosti Roma Pride vystoupí proti anticikanistickým výrokům prezidenta Miloše Zemana. ČTK to dnes sdělili organizátoři akce naplánované na státní svátek 28. října. Zeman koncem září v Olomouckém kraji naznačil, že nezaměstnanými v jedné z obcí, kterou navštívil, jsou Romové. 

Krejčíková se Siniakovou jsou světovými jedničkami. Polepšila si i Kvitová

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková dosáhly dalšího velkého úspěchu. Poprvé v kariéře totiž vystoupaly na první místo světového žebříčku ve čtyřhře, když v čele pořadí vystřídaly Maďarku Timeu Babosovou. Na tenisový trůn se posunuly i přesto, že v uplynulém týdnu spolu nikde společně nestartovaly.  

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT