Cena robotické operace prostaty přitom vyjde na 136 tisíc korun. Odráží se v ní totiž vysoká cena přístroje – robota daVinci a dalších pomocných zařízení. Práce chirurga jako by se skoro nepočítala, ale přitom chirurg zůstává stále tím, kdo operuje.

Hlavní předností robota je přitom podle docenta Vladimíra Študenta, přednosty urologické kliniky FN Olomouc, konstrukce nástrojů. „Na rozdíl od běžných laparoskopických nástrojů mají unikátní kloubový systém napodobující pohyby zápěstí. Proto mají nástroje mnohem větší funkční rozsah a umožňují optimální přístup, zejména při manipulaci v omezeném prostoru,“ řekl docent Študent na konferenci České společnosti robotické chirurgie v Praze.

Neklepou se mu ruce

Další výhodou robotických operací je jejich miniinvazivnost, tedy minimální poranění tělesného povrchu. Pokrokem proti obvyklým laparoskopickým operacím je snímání operačního pole ve 3D systému. „To prostorové zobrazení úžasně usnadňuje práci, jako byste měli navíc další smysl,“ říká doktorka Eva Klimovičová, která je specializací gynekoložka.

Doktor Jaroslav Tvarůžek, primář Centra robotické chirurgie v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostišti vidí další přednost v tom, že robotovi se netřesou ruce. „Tedy přesněji, to zařízení nepřenáší možný – byť velmi malý – třes rukou operatéra na nástroje. To je jiné než u laparoskopických operací, kde minimální třes rukou může být na konci nástrojů již značný. Tady není žádný, protože se robot obsluhuje ze vzdálené konzole,“ vysvětluje primář Tvarůžek. Navíc se nástroje ovládají přímo: například při pohybu vlevo se ovladačem pohybuje vlevo, nikoliv vpravo jako při laparoskopii.

Doktor Aleš Hermann, primář invazivní kardiologie z Pardubic, vidí další přednosti: „Operace robotem vám umožňuje reagovat na terén, na situaci. Je to jako v hokeji: laparoskopie je jako trestné střílení, jen přímo a případně trochu vlevo či vpravo. Robot je jako hráč v útoku – může udělat i kličku nebo se otočit.“

Podle doktora Hermanna je tu ovšem ještě jedna obrovská výhoda: pomocí robota lze provádět operace i dálkově, přes internet, což se už v praxi také vyzkoušelo, byť ne u nás. Robotické operace přinášejí pacientovi v každém případě nejen komfort, ale i vyšší bezpečnost. Proto by podle názoru České společnosti pro robotickou chirurgii neměly být zařazovány do nadstandardu.