Někteří rodiče si berou střídavě o letních prázdninách dovolenou, ale stejně většinou nepokryjí celé léto. Jiní využívají babiček, které už nepracují. Ti, co si to mohou dovolit, si platí přes prázdniny chůvy. „Nám hlídá během letních prázdnin děti tchyně, která pracuje ve školní družině a přes prázdniny má dovolenou. O dny, kdy nemůže, se s partnerem střídáme s dovolenou,“ řekla paní Irena.

Ale jsou i rodiče, kteří takovou možnost nemají. „Já v srpnu využívám příměstský tábor v Rakovníku. V červenci je to nejhorší, to zůstávám s dcerou doma na nemocenské,“ řekla maminka, která nechce být jmenována.

Vedení měst a obcí v našem regionu je s touto situací dobře obeznámeno. Obce si však nemohou dovolit zajistit „hlídání“ dětí svých pracujících občanů. Mateřské školy jsou přes léto uzavírány z ekonomických důvodů. Například v Chrášťanech končí provoz mateřské školy v půlce července a znovu je škola otevřena až na konci srpna. Taková situace je podobná ve všech obcích v našem regionu.

Příměstský tábor

Města jsou už na tom o poznání lépe. Z tohoto hlediska je situace nejlepší v Novém Strašecí, a to zejména pro předškolní děti. Zdejší mateřské školy mají otevřeno i během letních prázdnin.

„Když má nějaká mateřská škola uzavřený provoz z důvodu dovolené, mají rodiče možnost umístit dítě do jiné mateřské školy ve městě,“ řekla místostarostka Nového Strašecí Libuše Vosátková. Se školními dětmi to ale už tak jednoduché není. Školy jsou zavřené a s nimi i družiny. Stejně jako v Novém Strašecí, tak i v Rakovníku, pořádá Dům dětí a mládeže příměstský tábor.

Rodiče sem své děti ráno odvedou a vyzvednou si je odpoledne. Tyto příměstské tábory jsou velice využívané. Města jsou si této nelehké situace, kdy rodiče shánějí hlídání pro své ratolesti, vědoma a snaží se tento svízel řešit. Financují letní provoz mateřských škol i přes léto a nebo spolupořádají příměstské tábory.

V Novém Strašecí alespoň na týden uspořádal Dům dětí a mládeže akci s názvem – Léto novostrašeckých dětí (týdenní příměstský tábor). Tábor je v provozu právě tento týden. Rodiče tak mají ve Strašecí postaráno o děti od 9:30 do 15:30. „Přihlásit je možné dítě na jeden den i celý týden, věk není omezen, mohou se tedy zúčastnit i předškoláci,“ řekla Libuše Vosátková, místostarostka Nového Strašecí. Také město Rakovník finančně podpořilo Dům dětí a mládeže (DDM) při pořádání příměstského tábora – Léto rakovnických dětí, který je určen však pouze pro školáky. Rodiče mohou příměstský tábor využít od 1. – 26. srpna. Děti se mohou těšit na nejrůznější hry, sportovní soutěže, počítačové hry, koupání a minigolf.

Typické babičky se už moc nevidí

Doby, kdy babičky hlídaly vnoučata a ulehčovaly tak svým dětem mnohdy komplikovaný problém kam s dětmi, když jsou školy a školky zavřené, jsou už dávno pryč. Nyní není nic neobvyklého, když babička v důchodu chodí na brigády, aby si trošku finančně přilepšila. Paní Vlasta Fryčová svým synům a jejich rodinám pomáhá s hlídáním, jak jen to je možné. „Když jsem byla nezaměstnaná, hlídala jsem vnoučata, tak jak děti potřebovaly,“ vypráví paní Vlasta.

Po novém roce se však situace změnila, paní Vlasta si našla zaměstnání. „I když chodím do práce, tak hlídám vnoučata, jak jen to jde. Beru si je po práci a vždy, když mám volný den,“ říká paní Vlasta a dodává, že syn, který nebydlí na Rakovnicku, to má s péčí o děti během prázdnin ještě těžší.

„Jelikož druhý syn s rodinou nebydlí na Rakovnicku, tak jim nemůžu děti hlídat, tak, jak by potřebovali,“ kometovala paní Fryčová. Její snaše nedávno skončila mateřská dovolená a jelikož nemá nikoho ve svém okolí, kdo by se o děti postaral, chodí tak do práce zatím brigádně a stálé zaměstnání si začne hledat až od září, kdy děti začnou chodit do školky „Je to hrozné, že není o prázdninách žádná možnost péče o děti pracujících rodičů v menších obcích,“ stěžuje si Vlasta Fryčová. Sama vzpomíná na to, jak chodila do práce, když byli její synové malí.

„Já jsem dala syny do jeslí ve dvou letech, abych mohla chodit do práce,“ vzpomíná a dodala, že právě přes léto ji s dětmi pomáhala nejvíce její maminka, která byla už v důchodu. Námi oslovené maminky se však shodují: Situaci by velice ulehčil stálý provoz mateřských škol i přes prázdniny a pro školní děti by byl řešením celoprázdninový příměstský tábor.

Autor: Renáta Králová