S čím k vám klienti přicházejí nejčastěji?

Budeme-li mluvit o kosmetické chirurgii, nikoli o rekonstrukční, je dlouhodobě nejčastějším zákrokem zvětšení prsou. V posledních letech je na druhém místě operace očních víček.

Už jsem myslela, že řeknete, že na druhém místě je zmenšení prsou.

To ne, ale na třetím místě je modelace prsou.

Čekala bych, že na prvních místech budou zákroky týkající se omlazení. O ty zájem není?

Samozřejmě také. Jsou to především různé miniinvazivní zákroky jako botulotoxinové injekce.

Chodí k vám stejně ženy i muži?

To ne. Muži se o sebe sice už také starají, ale stále jich je méně než žen. Odhaduji, že naši klienti jsou asi tak z 15 procent muži, zbytek jsou ženy. Ale podíl mužů stoupá.

Zrovna ta zmíněná oční víčka jsou zákrokem, který u mužů často provádíme. Není to totiž jen estetický problém, ale i zdravotní. Člověku to zkrátka vadí. Nikdo už se s takovou operací netají, zbytečný ostych v tomto ohledu již pacienti naštěstí nepociťují.

Muži tedy chodí spíše proto, že je to pro ně zdravotní problém, než že by řešili estetické hledisko?

Řekl bych, že řeší obojí. I muži už o sebe dnes dosti dbají.

Určitě se setkáváte se zahraničními kolegy, je rozdíl v tom, s čím klienti přicházejí u nás a s čím se na lékaře obracejí v zahraničí?

Není. Mimochodem, na klinice máme mnoho cizinců. Jezdí sem Němci, ale i klienti ze Švýcarska, Polska či Rakouska nebo Velké Británie.

Nejsou ani žádné odlišnosti s ohledem na lokální vkus?

Lokální vkus trochu existuje. Britky například chtějí často větší prsa, anebo liposukci, řešíme u nich hodně bříško.

Stane se, že k vám přijde klientka, která chce něco, co jí udělat odmítnete?

Roman Kufa.

Určitě. To se stává. Zásada je, že když přijde pacient, u konzultace si ho poslechnu a musím být vnitřně přesvědčený, že zákrok, který si přeje udělat, je pro něj správný a pomůže mu. Musím mít jistotu, že to má smysl. Že z toho budu mít sám dobrý pocit a že pacient bude po zákroku spokojený. Když u konzultace ten pocit nemám, rovnou řeknu, že to dělat nebudu. Když na zákroku pacient trvá, doporučím, ať zkusí jiné pracoviště.

Setkal jste se s tím, že si pacient nenechal poradit, na svém rozhodnutí trval a nechal si zákrok provést jinde?

Ano. A stává se i to, že pak třeba za rok přijde, že se nechal odoperovat jinde a výsledek chce teď opravit.

Jsou v estetické medicíně nějaké trendy zakládající se třeba na vzhledu celebrit? Rty podle Angeliny Jolie, pozadí podle Kim Kardashian a podobně?

Ano, to existuje. Klientky si často přinesou i několik obrázků, jaká chtějí prsa a jaký nos. Samozřejmě, že někdy to jde, ale někdy ne. Když k něčemu nemáte genetickou dispozici, tak zázrak udělat neumíme.

Co to v tomto smyslu znamená, nemít genetickou dispozici?

Roman Kufa.Třeba má klientka robustní nos se silnou kůží a na obrázku ukáže modelku s drobným nosíkem. Pak jí musíme vysvětlit, že její požadavek je nereálný. Technicky to nejde udělat. Přece jen jsou určité meze.

Estetická medicína je určitě obor, který jde hodně dopředu, jaké jsou poslední novinky?

Stále se vymýšlí nové prsní implantáty. Dnešní budou určitě daleko lepší, než byly ty před deseti lety. Jsou odolnější proti ruptuře, proti rotacím a tak dále. Teď se dokonce vymýšlí implantáty, které by v silikonu měly vzduchové bublinky, takže by byly lehké. Dodaly by objem, aniž by byly těžké. Je to ale ještě ve fázi výzkumu.

To zní zajímavě. Neumím si moc představit, jaké to bude „na omak"?

Řekl bych, že stejné jako ty dosavadní. Budou ale vážit polovinu.

Jakou trvanlivost prsní implantáty mají?

Kdysi se měnily po deseti letech. Dnes už to u dobrých značek implantátů neplatí, není stanovena žádná doba na výměnu. Doporučujeme každý rok chodit na kontrolu ultrazvukem, aby se prozkoumal stav implantátu, ale pokud se nic neděje, lze ho nechat v těle, jak dlouho klientka chce.

Je jedno, jestli je žena před porodem, nebo po porodu?

Nemá implantát vliv například na kojení? Je to jedno. Implantát se dává pod prsní žlázu, která se neporuší a žena může bez problémů kojit i s implantátem.

Jaké jsou další novinky, kromě implantátů?

V popředí zájmu jsou miniinvazivní zákroky. Velký pokrok je v různých výplňových materiálech. Dnes je v kurzu kyselina hyaluronová, což je látka, která se dá aplikovat v podstatě všude.

Jak dlouho vydrží výsledek omlazujících zákroků?

Záleží preparát od preparátu. Každá firma používá trochu jiné materiály. Ale obecně kyselina hyaluronová by měla vydržet přibližně jeden rok, botulotoxinové injekce tak do šesti měsíců.

Jaké jsou výhody a nevýhody těchto dvou metod?

Botolutoxin způsobí lokální ochrnutí mimických svalů pouze v místě jeho aplikace. Když máte mimické vrásky na čele a kolem očí, napícháme botulotoxinové injekce do přesných bodů, vy tím omezíte mimiku a vrásky se vyhladí. Je to zároveň i preventivní, že se nebudou do budoucna tvořit a na stáří hluboké vrásky nebudete mít.

Kyselina hyaluronová se naopak aplikuje už do vrásek, a tím se vráska vyplní. Řeší se jí například nosoretní rýhy, nebo zvětšení rtů, brady či lícních kostí, kam se dodává objem. To vydrží tak rok. Novinkou je nyní používaní niťových technik, takzvané 3D nitě.

Co to je?

Jsou to rozpustné nitě, které se v lokální anestezii zavedou pod kůži. Mají v sobě jakési zoubky, takový závěsný aparát, kůže se vypne a trochu se pozvedne. Nitě se rozpouští, podporují tvorbu kolagenních vláken, a kůži tak navíc zpevní zevnitř.

Má to i nějaké negativní účinky?

Vlastně ne, nitě se neaplikují hluboko pod kůži, takže například komplikace v podobě napíchnutí nervů a podobně nehrozí.

Jak dlouho 3D nitě vydrží?

Je to různé, ale zhruba rok a půl až dva roky.

Existují i nějaké novinky v přístrojových ošetřeních?

Trendem posledních let jsou lasery, tyto technologie jdou velmi dopředu. Když to trochu přeženu, každý rok vzniká nový laser.

Jsou rozdíly mezi nimi opravdu tak velké?

Určitě nemůžete srovnávat laser dnes a před deseti lety. To je něco diametrálně odlišného. Máme nyní například laserovou liposukci, která před deseti lety ještě neexistovala. Pomocí laserového paprsku se uvolňuje tuková tkáň pod kůží a pak se odsává už jen tekutý olej.

Co se dělá s přebytečnou kůží?

Laser má tendenci stahovat podkoží. Tepelně na něj působí a ono se retrahuje. Po operaci nosíte tři až čtyři týdny kompresní prádlo, kůže se po odsátí tuku srazí a dostane nový objem.

Vydrží to?

Ano. Nepřiberete-li 20 kg, tak to vydrží.

O kolik let umíte člověka omladit?

Roman Kufa.Dnes již o hodně. Záleží v jaké partii, jestli budeme hovořit jen o obličeji nebo o celém těle. Někdo může mít například obrovské břicho s povislou kůží a když mu odsajete tuk a zpevníte kůži, je to obrovská změna, která je velmi viditelná a kompletně člověka změní. Totéž platí, když má někdo velká povislá prsa. Pozvednou se nahoru, zmenší se, zpevní a je to též obrovská změna. V obličeji je velmi efektní facelifting, který se provádí, když je kůže povislá – zejména v oblasti čelistí a krku – a nemá už smysl dávat výplně či botulotoxinové injekce. Odebere se část kůže, vytáhne se a výsledek ubere hodně let. Když srovnáte fotky před a po, vidíte rozdíl pěti či deseti let. Do toho můžete aplikovat botulotoxinové injekce, vyhrát si s vráskami, použít různé výplně či plazmu, škála možností je obrovská.

To, co je někdy vidět na kongresech, je až neuvěřitelné. Vybavuji si například přednášku, kde byla představena pacientka, která byla sledována 15 let a po celou dobu ji fotili. Ukazovali ji v 50, 56 a 60 letech, v 62 letech jí udělali komplex operací a ona pak vypadala dokonce o něco lépe než v těch 50 letech.

Čím to je, že někdo sám o sobě vypadá mladší, než ve skutečnosti je?

Všechno to je genetika. Je to o typu kůže, o její elasticitě, samozřejmě i o životosprávě, kouření a také o stresu a zatížení organismu. To vše se někde odrazí, často na kůži.

Když děláte větší operaci, jako je například korekce nosu, brady a podobně, stane se, že klientka se s novým vzhledem neztotožní, i když se operace jako taková povedla?

Před operací vždy vysvětluji, jak bude výsledek vypadat. Třeba v případě nosu a operací v obličeji dokonce novou podobu kreslím. Přesto jsem měl pacientku, která si přála zvětšit prsa, ne nějak výrazně, a tak jsme aplikovali standardní implantáty. Po operaci stále chodila na kontroly s tím, že jí to vadí a že nemůže nová prsa přijmout jako vlastní. Po půl roce dospěla k tomu, že si implantáty nechala vyndat. Byl to určitý psychický blok. Někdy se to tedy stát může, ale měl jsem takovou pacientku jen jednou.

Když se na člověka podíváte, poznáte, že má nějaký estetický zákrok?

Operovaná prsa přes tričko nepoznám, ale jinak ano. Jsou to různé detaily, které běžný člověk nevnímá. Poznám operaci nosu či facelifting. Je to moje práce, tak by bylo špatné, kdybych to nepoznal.

Napadá vás, když potkáváte lidi na ulici, že by třeba potřebovali nějaký zákrok? Neříkáte si v duchu – tobě bych zmenšil uši, tobě zvětšil bradu… Zkrátka, takové postižení povoláním?

Ne, to nemám. Pracuji hodně, ale když odejdu z kliniky, tak vypínám a snažím se na práci úplně zapomenout, jinak bych se zbláznil. Ani nikomu ze známých či v rodině žádné zákroky nenabízím. Vždycky musí přijít sami, pak to s nimi samozřejmě zkonzultuji, ale jinak ne.

Takže žádné operace tetiček a sestřenic?

Odoperoval jsem půlku rodiny, ale vždy to bylo na jejich popud. Já se tomu spíše vyhýbám.

Chtěl jste se věnovat plastické chirurgii, už když jste šel na medicínu?

Ne, to ne. Věděl jsem, že chci dělat chirurga, chtěl jsem dělat rukama, ale přímo k tomuto oboru jsem od začátku netíhnul. Po škole jsem odjel do Anglie, tam jsem se dostal na plastiku a to mě nadchlo. Najednou jsem věděl, že to je ono.

Co podle vás osobně dělá ženu přitažlivou?

Každý chlap to má jinak. Někdo hledá intelektuálku, někdo cvičitelku aerobiku, někdo obyčejnou holku, to nemůžete říci podle jednoho chlapa.

Dělám rozhovor s vámi, tak se ptám, jak to máte vy?

Jsou chlapi, kteří chtějí všechno. Hezkou, milou a usměvavou ženu. To je ideál. Ale totéž hledají ženy u mužů. Ideály můžete mít, ale také pak můžete obětovat celý život, abyste ten ideál našel, a zjistíte, že to nejde. Pak je třeba slevit. Za sebe mohu říci, že se mi líbí ženy s hezkou postavou. Ale je důležité, jakou má člověk osobnost a jak se chová. Hezkých holek je spousta. Jenže, co dál?

vizitka
Roman Kufa.- Pochází z Českého Těšína.
- Původně uvažoval o profesi architekta, nakonec mu ale učarovala plastická chirurgie.
- Stojí v čele kliniky estetické medicíny Perfect Clinic.
- Od roku 2012 pracuje na oddělení plastiky ve FN Motol.
- Je členem několika odborných organizací, soudní znalec v oboru plastické chirurgie a členem týmu, který provedl první operaci Moebiova syndromu v ČR (vrozené nervové onemocnění, v jehož důsledku dochází k ochrnutí svalstva v obličeji včetně mimiky, pozn. red.).
- Jako plastický chirurg pracoval i v zahraničí.
- Rád sportuje a jezdí na motorce.
- Je ženatý, má děti.

Denisa Haveldová