Běžně si můžete koupit konopné semínko, mléko, mast a olej, všechny produkty obsahují vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které si tělo nedokáže samo vyrobit a musí je tedy přijímat potravou. Konopné látky posilují imunitu, a tím chrání tělo před infekcemi.

Třezalka tečkovaná
Jasan, topol či třezalka. Přinášíme byliny, které pomáhají na bolestivá záda

Konopí obsahuje dvě hlavní složky psychoaktivní THC a nepsychoaktivní CBD. Když je v rostlině obsah THC do 0,3 procenta, mluvíme o technickém konopí, které je vhodné pro léčebné účely. Tedy pro nemocné, kteří trpí depresemi, stavy úzkosti, neurologickými poruchami.

Vědecké a klinické studie ukazují, že látky CBD mohou být účinné při zmírnění revmatoidní artritidy, cukrovky, těžkého alkoholismu, epilepsie, roztroušené sklerózy. Konopí se dobře uplatňuje při různých kožních obtížích jako lupénka, ekzém, plísně, alergie. Kanabinoidy obsažené v rostlině prokazatelně regenerují kůži při popáleninách nebo vzniklých jizvách, jsou protizánětlivé, zvyšující ochrannou bariéru pokožky.

Konopné recepty

Konopná mast
Připravíte ji z jednoho dílu sušených nebo čerstvě drcených konopných listů, květů a dvou dílů lékárenské kosmetické vazelíny. Do rozpuštěné vazelíny přidáte rostlinu a zahříváte ve vodní lázni asi hodinu. Potom necháte vše macerovat do druhého dne.

Rakytník řešetlákový
Znáte rakytník? Keř plný vitamínů chrání proti depresi

Znovu zahřejete, tentokrát jen krátce a přefiltrujete přes plátýnko. Uchováváte v uzavíratelném kelímku. Produkt má nazelenalou barvu, která je přímo úměrná množství použité rostliny. Vzhledem k tomu, že mast neobsahuje konzervanty, uchovává se v lednici. Vydrží přibližně tři měsíce. Konopná mást je výborná na kožní problémy, ale také jako mazání na bolestivé klouby.

Konopné mléko
Pro přípravu potřebujete semínka konopí, nejlépe neloupaná, ale můžou být i loupaná. Neloupaná konopná semínka musíte namočit do studené převařené vody. Další den všechno rozmixujete a přecedíte. Získáte bílou tekutinu, kterou můžete rovnou pít, nebo i přidávat místo mléka do pečení. Konopné mléko má příjemnou nasládlou chuť, intenzitu chuti můžete regulovat množstvím přidané vody.

Konopný čaj
Šálek konopného čaje uvolní svaly a mysl. Čaj připravíte ze dvou kávových lžiček konopné herby, kterou zalijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte deset minut louhovat. Pro zintenzivnění účinků můžete bylinu krátce převařit nebo do konopného čaje přidat mléko.

Výluh má osobitou chuť, není mdlý. Druhé louhování je chuťově vyváženější. Pokud někomu nevyhovuje vůně, dá se smíchat s mátou nebo citronovou trávou, která přebije aroma konopí. Konopnou herbu můžete přidávat do jídel – různých placek, na zeleninu, polévky, obdobně jako majoránku nebo oregáno.

Čaj z bazalky tulsi
Uvařte si květové čaje. Léčí nachlazení i problémy se zažíváním