Růžové lístky obsahují vitaminy C,A,B,E, minerální látky — železo, hořčík, vápník, sodík, fosfor aj. Voňavé silice růží pomáhají v aromaterapii ke zklidnění a relaxaci. Růžím se také přisuzují afrodiziakální účinky. Z růžových lístků si můžete připravit osvěžující čaj, relaxační koupel nebo růžovou pleťovou masku.

Masážní a koupelnový olejíček

Růžový olej připravíte jednoduše ze sušených okvětních plátků růží. „Potřebujete olej, nejlépe mandlový nebo kokosový, který smícháte se stejným množstvím okvětních lístků. Rostlina musí být zcela ponořená v oleji. Směs necháte macerovat v uzavřené skleněné nádobě přibližně čtyři týdny na světlém místě. Potom obsah zahřejete ve vodní lázni, necháte vychladnout, přecedíte skrz plátýnko, lístky důkladně vyždímáte a necháte vykapat. Získáte tak vlastní růžový olej. Je samozřejmě mnohem slabší než růžový éterický esenciální olej získávaný destilací, ale i tak tělu prospívá říká,“ Lucie Šefrna, zakladatelka Bylinkofestu.

Růžový olej do koupele si často dopřávala pro pěstění těla královna Kleopatra, která růžím naprosto propadla a věřila v jejich zázračné účinky. Olejíčkem si můžete také masírovat tělo, které se příjemně uvolní a provoní. Výtažky růží působí proti vzniku vrásek, zlepšují pružnost a dodávají pleti jiskru.

Růžový čaj se doporučuje diabetikům, protože působí na snižování hladiny cukru v krvi. Čaj má výbornou chuť i vůni a zklidňuje psychiku. Růže je silným antioxidantem, pohlcuje v těle volné kyslíkové radikály, tedy chrání před poškozováním buněk a odstraňuje z těla škodlivé a neprospěšné látky. Studený čaj můžete využít jako pleťovou vodu, kterou tamponkem krouživými pohyby nanesete na obličej. Pokožku obličeje vyčistíte, prokrvíte, vypnete a dodáte jí jas.

Maska pro redukci vrásek

Nejlepší jsou čerstvé plátky růží, které sami pěstujete. Okvětní lístky smícháte s trochou rozehřátého kokosového oleje a vše rozmixujte. Získanou směs potom nanesete na celý obličej včetně víček a rtů, případně jí můžete potřít i ruce. Necháte působit přibližně dvacet minut. Potom vše stáhnete papírovým kapesníčkem.

Výtažky růže mají antiaging efekt, tonizují povadlou a zašedlou pleť, a proto jsou častou součástí pěsticí kosmetiky. Látky v růži obsažené jsou vhodné také pro pleť s akné, protože mají antibakteriální a dezinfekční účinky.

Využití v kuchyni

Okvětními lístky z růží můžete ozdobit moučníky, kompoty či nápoje. Jednotlivé plátky růží můžete namáčet v čokoládě obdobně jako ovoce, jen by čokoláda neměla být horká, pouze mírně teplá. Vyzkoušet můžete růži při zavařování džemů, když ji přidáte například ke třešním nebo jahodám.

Jednoduše také připravíte voňavý sirup z růží — květy důkladně umyjete, zalijete studenou vodou a přivedete ke krátkému varu, necháte louhovat do druhého dne, potom scedíte, přidáte stejný objem cukru nebo medu a zahříváte do konzistence sirupu.