V Česku kouří 30 procent dospělých a více než čtvrtina mladých lidí mezi 15 až 20 lety. Přestat kouřit chce až 70 procent kuřáků. Bez odborné pomoci to dokážou tři procenta, s pomocí odborníků a s pomůckami, jako jsou nikotinové náplasti či žvýkačky, až 30 procent těch, kteří se pro vyhledání pomoci rozhodnou. Do center však zamíří jen dvě procenta kuřáků.

Odvykání

Lékárníci své služby nabídli s tím, že lékárny tvoří nejrozsáhlejší síť zdravotnických zařízení, péče tam tedy je nejdostupnější.

Lékárník v poradenském centru po krátké úvodní konzultaci vytvoří pro pacienta individuální plán odvykání kouření a seznámí ho s dostupnou léčbou závislosti na tabáku i s tím, jak správně užívat volně prodejné či předepsané léky.

„Základem úspěšného zvládnutí závislosti je dlouhodobá motivace pacienta v jeho rozhodnutí. Lékárník ho proto bude pravidelně zvát na krátké návštěvy a navrhne i řešení krizových situací při neodolatelné chuti na cigaretu. Podpoří ho také tím, že mu bude připomínat příznivé dopady pro jeho zdraví, když kouřit přestane," uvedl Krebs.

Závislost na tabáku

V centrech poradí lékárníci proškolení v akreditovaném kurzu, který vytvořila lékárnická komora ve spolupráci s odborníky ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Pokud to pro úspěch léčby bude nutné, předá lékárník pacienta do péče nejbližšího Centra pro závislé na tabáku.