V Česku danou nemocí každoročně onemocní asi dva tisíce tři sta lidí, přičemž více než pětadevadesát procent z nich do pěti let zemře. Do ordinací totiž přijdou pozdě. Lékaři proto hledají nové možnosti prevence i léčby, aby prognóza nebyla tak alarmující. Přemýšlejí především o účinném screeningu, který nemoc zachytí včas a sníží úmrtnost.

Zvažují, že by mohl být zacílen na lidi starší padesáti let, kterým je nově diagnostikovaná cukrovka druhého typu. Lidé se zvýšenou hladinou cukru totiž patří mezi rizikové. Preventivní vyšetření je možné provést endosonografem, kdy je do trávicího traktu zavedena ultrazvuková sonda, magnetickou rezonancí nebo inovativní biopsií spočívající v odběru krve.

Rakovinou slinivky trpí nejčastěji osoby, které mají v rodině výskyt nádorů slinivky břišní, kouří, mají cukrovku, trpí chronickým zánětem slinivky či jsou obézní.
Agresivní rakovina slinivky stála život i celebrity. Odhalte ji, dokud je čas

Podle Petra Hrabáka z Kliniky gastroenterologie a hepatologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je ale nereálné zařadit do screeningových programů všechny diabetiky, kterých je v Česku kolem milionu. Nádor slinivky břišní má navíc jen zlomek z nich.

Mezi ohrožené skupiny patří také lidé s nadváhou a kuřáci, kteří zároveň holdují alkoholu. Riziko onemocnění roste po 65. roce života. A o něco častěji se týká mužů. Roli, i když asi jen desetiprocentní, hraje i dědičnost.

Včasná operace

Důležité je, aby se člověk se zjištěným nádorem včas dostal na operační stůl. Nejlépe v řádu týdnů. Jak ale uvedl chirurg David Hoskovec, kvůli pozdnímu zachycení nemoci dnes lékaři mohou operovat jen asi pětinu pacientů, operovatelný nádor totiž musí být maličký, nacházející se pouze ve slinivce a nezasahující do žil a tepen.

Pro každého pacienta je podle přednosty Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Luboše Petruželky nicméně důležitá léčba na míru, kterou stále častěji individuálně stanovují velké týmy odborníků – chirurgů, onkologů, radioterapeutů, praktiků, diabetologů a dalších. Vedle operací spočívá mimo jiné v chemoterapii, imunoterapii či podávání léků.

Zánět močového měchýře lze léčit i přírodními antibiotiky v podobě D-manózy.
Co na záněty močového měchýře? Zvažte přírodní antibiotika v podobě D-manózy

A také ve stále dokonalejší radioterapii, která má velkou budoucnost. Onkoložka a radioterapeutka Soňa Argalácsová uvedla, že je ale nutné vytipovat pacienty, pro které je vhodná a kterým naopak může ublížit. Slinivka je obklopena míchou, játry či střevy, a tak dávka ozařování, kterou dotyčný potřebuje, může poškodit další orgány, kupříkladu způsobit perforaci střev.

Díky takzvanému adaptivnímu typu radioterapie ale lékaři už umí i přesně zacílit na místo nádoru. „Pro jasně vytipované lidi s ohraničeným nádorem to může mít obrovský efekt,“ řekla Deníku Argalácsová. S tím, že ani zacílenost na nádor ale nemusí být přínosem automaticky. Nehodí se tehdy, když pacient potřebuje ozářit větší skupinu uzlin. Světový den karcinomu slinivky břišní připadá na příští týden – čtvrtek 17. listopadu.