Rád bych začal tím, že se trochu bojím. Přece jenom už nejsem nejmladší a po tom, co jsem zažil akutní srdeční selhání, jsem se na svůj život začal dívat trochu jinak. Už řadu let jsem měl problémy s klouby – na druhou stranu, kdo je po šedesátce nemá, ale byl jsem poměrně pyšný na to, že moje srdce funguje tak, jak má. Taky jsem se stravoval relativně zdravě, a pokud to kolena dovolila, chodil jsem na dlouhé procházky.

A právě při té poslední jsem měl pocit, že se mi hůř dýchá, jako bych nemohl popadnout dech, ačkoli jsem se procházel opravdu velmi volným tempem. Večer se k tomu přidal pocit tlaku na hrudi, a tak jsem si šel raději lehnout. Trošku se mi ulevilo, ale k ránu mě probudil kašel a už jsem neusnul. Kašel se začínal stupňovat a vzhledem k tomu, že je moje dcera astmatik, říkal jsem si, že se to začíná podobat jejímu záchvatu. Pocit, že se nemůžu nadechnout, a do toho jsem kašlal.

Mým štěstím v tu chvíli bylo, že dcera se zetěm bydlí ve vedlejší ulici, a tak jsem jí zavolal, jestli by se za mnou mohla zastavit. Dcera se ale okamžitě rozhodla, že mě odveze do nemocnice. Tam mi jako první vzali krev a naměřili EKG – měl jsem v tu chvíli velmi vysoký tep. Poté jsem ještě podstoupil nějaká vyšetření, už si ale přesně nepamatuji, co to bylo. V propouštěcí zprávě mám napsáno, že jsem trpěl akutním pravostranným srdečním selháním, který způsobila plicní embolie. Lékaři pak pomocí léků úspěšně rozpustili krevní sraženinu, která se mi v plicních tepnách vytvořila. Zůstal jsem v nemocnici několik dnů, pak už si pro mě mohla přijet dcera.

Lékaři mi několikrát zdůraznili, že jsem měl velké štěstí, že jsem se tam dostal včas, a při sebemenším problému mám okamžitě přijet. Já jen doufám, že moje srdce ještě chvíli vydrží.

Jak se nemoc léčí?
Akutní srdeční selhání (ASS) je závažný a život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou hospitalizaci a okamžité zahájení odpovídající léčby. Vždy pátráme po příčině ASS a tu se (pokud možno) snažíme odstranit. Příkladem odstranitelné příčiny ASS je akutní infarkt myokardu, léčený zprůchodněním infarktové tepny direktní angioplastikou, nebo srdeční arytmie, léčená kardioverzí, nebo závažná chlopenní vada, léčená kardiochirurgickou operací. V léčbě ASS se využívá celá škála léků s účinkem na funkci ledvin, cévní stěnu, srdeční stažlivost, srdeční rytmus, krevní srážlivost a další. U nejzávažnějších forem ASS je někdy nutné vedle farmakologické léčby využít i nefarmakologických postupů, mezi které řadíme umělou plicní ventilaci, eliminační metody a mechanické srdeční podpory. Při umělé ventilaci je pacient připojen k dýchacímu přístroji prostřednictvím speciální obličejové masky nebo trubice přímo do průdušnice, dýchací přístroj podporuje funkci plic a dýchacích svalů ve výměně krevních plynů. Eliminační metody nahrazují funkci ledvin a mohou být aplikovány přerušovaně (intermitentní dialýza) nebo kontinuálně (CVVH). Mechanické srdeční podpory jsou zařízení, která po určitou dobu mohou částečně či zcela nahradit mechanickou funkci levé, pravé nebo obou srdečních komor. K zavedení většiny mechanických podpor je nutná kardiochirurgická operace. V případě zlepšení stavu srdeční funkce je možné mechanickou podporu odstranit, v opačném případě mohou být pacienti indikováni k transplantaci srdce. (Zdroj: IKEM)

InfografikaZdroj: Deník

Informace o akutním srdečním selhání

Jedná se o náhle vzniklý stav, kdy srdce nezvládá zabezpečit takový výdej krve, kolik tkáně potřebují, a neplní tak svou funkci pumpy.
Nejčastějšími příčinami tohoto stavu jsou ischemická choroba srdeční, kardiomyopatie, chlopenní vady a neléčený vysoký krevní tlak.
Může být projevem řady kardiovaskulárních onemocnění, ale způsobit ho mohou i jiné nemoci, případně kombinace obou.
K selhání vedou především poruchy v oběhovém systému - srdeční arytmie, kardiomyopatie, infarkt myokardu, výduť aorty, náhlé výrazné zvýšení krevního tlaku, srdeční tamponáda. Často může jít o akutní zhoršení chronického srdečního selhání.
Nejzávažnější formou ASS je kardiogenní šok.
Nejčastějším projevem je náhlá dušnost v klidu nebo při malé zátěži, která se zhoršuje vleže. Častý bývá kašel, někdy i s vykašláváním malého množství krve, únava, otoky nohou, nevolnost až zvracení.
Pacienti mají obvykle vyšší dechovou frekvenci a rychlý puls (větší než 90/min.).

Recept pro zdraví


Nanuky z lesního ovoce

Ilustrační fotoZdroj: Pixabay
Léto je v plném proudu, a tak jsme pro vás připravili něco dobrého a lehkého na ochlazení.

Ingredience

  • 1 zakysaná smetana
  • 80 ml studeného mléka
  • 500 g ovoce (rybíz, borůvky, maliny, ostružiny)
  • 2-3 lžíce třtinového cukru (podle vaší chuti)
  • 1 vanilkový cukr

Postup

Vybrané ovoce omyjte a smíchejte s cukrem, poté společně se zakysanou smetanou rozmixujte.
Následně do mixéru postupně přidávejte mléko, klidně po lžících.
Jakmile je směs krásně hladká, nalijte ji do připravených formiček na nanuky a dejte do mrazáku alespoň na dvanáct hodin.
Pokud byste chtěli ovocné nanuky s čokoládou, rozpusťte 70% čokoládu se 100% tukem (například Omega) nad horkou lázní. Zmrzlé nanuky vyndejte z formiček a pak do čokolády namočte, čokoláda ihned tuhne.

Tipy pro zdravé srdce

Znáte společenskou hru pétanque? V oblibě ji mají hlavně francouzští důchodci, ale propadla už jí i řada mladých po celém světě. Tahle hra je skvělá nejen díky tomu, že se při ní tolik nezapotíte a zároveň se pohybujete na čerstvém vzduchu a nepřemáháte srdce, ale hlavně se do ní může zapojit celá široká rodina. Od dětí přes rodiče až k prarodičům. Potřebujete k ní pár kovových koulí, dřevěný malý košonek neboli prasátko, kousek volného prostoru a pár přátel okolo. Hru hrají dva hráči nebo dvě až tříčlenná družstva a podstatou celé hry je hodit svou kouli co nejblíže malé dřevěné kuličce (prasátku). Naplánovat můžete i turnaj s více družstvy.