Sexuální život se s věkem nemusí vytrácet. Chuť na sex v pokročilém věku mají především ti, kteří k němu měli kladný vztah vždy. Řada z nich přiznává, že sex ve stáří je dokonce lepší než kdykoli předtím.

MUŽI JSOU OBECNĚ NÁRUŽIVĚJŠÍ

Větší apetit mají ve vyšším věku muži. Nejspíš je to dáno tím, že jejich schopnost reprodukce s přibývajícím věkem neklesá," říká gynekoložka Alena Václavíková. Kolem seniorského sexu se objevují vědecká šetření a výzkumy dokládající, že tělesná láska není vyhrazena jen mládí a že současní fyzicky i duševně svěží sedmdesátníci, ale i osmdesátníci, mají stále pohlavní život. I přesto, že pohlavní apetit s přibývajícím věkem klesá.

SENIOŘI NAKUPUJÍ KONDOMY NA INTERNETU

„Mezi lidmi ale všeobecně převládá názor, že oddávání se sexuálním hrátkám do věku seniorů již nepatří," vysvětluje Alena Václavíková. Přesto je zájem o sex u lidí v důchodovém věku zřejmý i ze statistik internetových obchodů. Například u společnosti Slevomat nakupuje kondomy dlouhodobě jedno procento uživatelů starších 65 let. Velká část partnerů ale kondomy v tomto věku vůbec nepoužívá, neboť po menopauze již nehrozí, že by žena po styku otěhotněla. „Neplatí to ale pro období menopauzy. Myslet je potřeba i na to, že s věkem nemizí ani pohlavní choroby," upozorňuje gynekoložka Alena Václavíková.

I sexuálně aktivní lidé mohou s věkem začít stagnovat. U žen souvisí pokles libida s menopauzou a s poklesem produkce estrogenů, muže trápí problémy s prostatou a malou erekcí. Sexuální touhy též často krotí i další zdravotní neduhy týkající se například snížené pohyblivosti.

JAK ZAPOMENOUT NA PROBLÉMY

Především u žen může vůle k sexuálnímu životu v pokročilejším věku souviset také s (ne)přijetím vlastního těla, které již nemůže konkurovat kultu mládí. I přesto může být intimní život cestou, jak na tyto a další problémy alespoň na chvíli zapomenout, nebo je dokonce částečně odstranit.

ZLEPŠUJE KONDICI I PSYCHIKU

Sex ve zralém věku je jiný než u mladších párů, ale nedá se říci, že by byl méně kvalitní. Většinou již nejde o trhání rekordů, ale o hluboký citový prožitek, který upevňuje vztah a zároveň posiluje kondici.