Podle onkogynekoložky Marie Bendové hrozí lidem vzhledem k relativně vysoké promiskuitě a opomíjení kondomu zvýšené riziko pohlavních chorob. Nakazit se dá už při prvním pohlavním styku.

První soulož prožívají mladí lidé v ČR v průměru kolem 18 let, přes osm procent dívek a až 12 procent chlapců však už kolem 15. roku života. Na to by podle Bendové měli myslet zejména rodiče dívek, kteří mají v úmyslu chránit svoji dceru proti rakovině děložního čípku. Zdravotní pojišťovny hradí očkování od letošního dubna třináctiletým dívkám.

Češi a Češky se podle průzkumu dívají na sex mimo manželství poměrně tolerantně, se střídáním partnerů ale stoupá riziko přenosu pohlavních chorob. Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak
chráněni před možným onemocněním. To však podle profesora předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie.

Lidé nemusejí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět, mohou se však stát přenašeči nemoci a dále ji šířit. "Před některými pohlavními chorobami neposkytuje stoprocentní ochranu ani kondom. Například viry HPV, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku, se přenášejí i při nekoitálních praktikách," varovala lékařka.

K příznivým trendům sexuálního chování podle profesora Weisse patří to, že za posledních 20 let stoupl význam antikoncepčních pilulek a hormonální antikoncepce. Ještě v roce 1993 uváděla zkušenost s hormonální antikoncepcí pouhá pětina lidí. V dnešní době je její užívání v ČR na dobré evropské úrovni. V průzkumu z roku 2008 byla nezbytností pro téměř polovinu párů.