Ačkoliv zima byla příliš teplá a léto zase nadprůměrně suché a zaschlo velké množství lesních i polních květů, včelaři v regionu jsou s letošním množstvím medu relativně spokojeni. Také František Malecha ze Sezimova Ústí, který včely chová více jak 40 let a stará se o desítky včelstev, si tento rok vcelku chválí.

„,Letos to nejprve vypadalo, že medu bude málo, hlavně kvůli počasí. Přišly mrazíky zrovna v době, kdy kvetly ovocné stromy, květy pomrzly a včely už z nich nemohly nosit. Nebo když přišly kroupy. Nakonec bylo ale počasí relativně vyrovnané, díky tomu se pesimistické předpovědi nevyplnily a tento rok byl dobrý," říká František Malecha.

Jeho kolegyně včelařka Radka Štěrbová z Dlouhé Lhoty je ještě spokojenější a tvrdí, že v porovnání s loňskou sezónou, si není nač stěžovat. ,,Můžu rozhodně říct, že letošní sezóna byla lepší než loňská, což podle mého potvrdí všichni včelaři. I množství medu bylo větší než loni. Ale možná je to také tím, že se pořád učíme, a proto je to pořád lepší a lepší. V průměru jsme letos měli 60 kilogramů medu na včelstvo," chlubí se Radka Štěrbová.

Rovněž Václav Pěknice, jež chová včely u Želče, mluvil o letošní medové sezóně v superlativech. „Sice zima byla moc teplá a jaro příliš chladné, ale nakonec bych řekl, že jsem měl skvělou snůšku, vytočil jsem 40 kilogramů a nemoci se mi vyhnuly," říká včelař.

Právě zdraví včelstev je kromě počasí klíčovým faktorem pro každého včelaře. ,,Problémy nemáme s varroázou, včelstva pravidelně léčím, a ani s morem, naštěstí se nám vyhnul," uvádí Radka Štěrbová.

Na Soběslavsku ale takové štěstí všichni neměli, obávaná nemoc mor včelího plodu, se podle místopředsedy Základní organizace Českého svazu včelařů Soběslav Zdeňka Novotného regionu nevyhnul. V Soběslavi a u obce Vlastiboř byly zjištěny celkem čtyři pozitivní stanoviště.

„Mor tady opravdu řádil, ohniska jsme zlikvidovali, včelstva spálili. Veterinární správa vyhlásila ochranné pásmo v okruhu asi pěti kilometrů. Situaci budeme nadále monitorovat a příští rok se odeberou a zkontrolují další vzorky," upřesnil informace Zdeněk Novotný.

Mor včelích plodu je nebezpečná nákaza včel, způsobená sporotvornou baktérií, která převážně postihuje zavíčkovaný včelí plod. Nákaza se šíří infikovanou potravou, zalétavými včelami a roji, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím i včelími produkty. V České republice je likvidace takto nakaženého včelstva povinná. To v praxi znamená spálit celý úl včetně včelstva, dále veškeré nářadí a pomůcky, které přišly do styku s napadeným včelstvem a jsou z hořlavého materiálu, desinfikovat vše nehořlavé a asanovat plochu před včelínem.

Podle odborníků byla z celorepublikového pohledu letošní snůška medu lehce nadprůměrná, včelaři prodávají kilogram medu kolem 120 korun.

Pokud si ho chcete koupit od regionálních včelařů, můžete zajít do specializovaného včelího obchodu v Táboře, na středeční a páteční trhy nebo rovnou ke včelařům. Velká část z nich má na brankách domů ceduli lákající ke koupi medu. Někteří z regionu prodávají i přes internet.

Září už je období, kdy včelaři chystají své včely k zaslouženému odpočinku. Měli by dokončit krmení, doléčit nemoci a případně vyměnit matky. „Přes zimu už ke včelám v podstatě nejdete s výjimkou případů, kdy jim podáváte léčiva, která se mají podávat v zimě," uvádí Radka Štěrbová.