Tým 40 lékařů v úterý při devítihodinové operaci odoperoval siamská dvojčata. Dvouleté holčičky mají podle chirurgů velmi dobrou šanci na úplné zotavení. Dvojčata sdílela část jater, bránici, hrudní kost a část břišních svalů. Podle vrchního chirurga Garyho Hartmana neprovázely zákrok žádné komplikace.

"Dlouhodobá prognóza je, že z nich budou šťastné a zdravé dívky. Nevidím žádnou překážku pro jejich úplné zotavení," řekl Hartman. Dvojčata podle něj zůstanou v nemocnici ještě nejméně dva týdny, než si je budou moci rodiče odvézt.

Dívky se narodily na Filipínách, loni se ale i s matkou kvůli operaci přestěhovaly do Spojených států. Dvojčata se před chirurgickým zákrokem naučila chodit, přestože byla srostlá čelem k sobě.

Podle statistických údajů jedna siamská dvojčata obvykle připadají na přibližně 50 000 porodů. Jen malé procento z nich přichází na svět živých a polovina z nich umírá jen několik hodin po porodu.

Lékaři se pokoušeli srostlá dvojčata oddělovat už v 19. století, ale první úspěšná operace siamských dvojčat se uskutečnila až v prosinci 1952 v nemocnici v Clevelandu v USA. Jednalo se o holčičky srostlé v oblasti hrudní kosti.