Třiadvacetiletý student singapurské technické univerzity Justin Tan se během výměnného pobytu v Česku vypravil koncem listopadu do hor v sousední zemi. Na silnici u obce Jasná však na jeho vůz spadl strom a mladíkovi poranil hlavu. Několik dní poté v nemocnici zemřel.

V tu chvíli již u něho byli jeho příbuzní, kteří bez váhání vyplnili přání, s nímž se jim svěřil sotva před rokem. "V budoucnu bych bez váhání daroval své orgány, vždyť mohu zachránit další životy," citoval jeho slova ve slovenské televizi Markíza bratr Malcolm.

Převoz orgánů do rodného Singapuru by byl podle rodiny velmi náročný a riskantní, proto se pozůstalí rozhodli Justinovo srdce, játra i obě ledviny darovat lidem, kteří na jejich transplantaci čekají na Slovensku. "Přestože bylo Justinovo tělo zpopelněno, víme, že jeho část dále žije v tělech čtyř dalších lidí," řekl podle singapurského listu The Strait Times otec Mitchel Tan.

Mladíkova rodina vidí v tragickém osudu svého syna poslání a doufá, že jeho rozhodnutí inspiruje další lidi na Slovensku i v jiných zemích k podobnému kroku. "Můj syn Justin mě toho naučil o životě tolik. Synu, ty už jsi absolvoval, zatímco tvůj táta pořád studuje a má se ještě hodně co učit," ocenil svého potomka Tan.