Nemocnic bude méně, ušetří navíc na provozu. O tom, které špitály přežijí, rozhodnou sami pacienti – tím, že se v nich rozhodnou léčit. Z ostatních se stanou polikliniky nebo léčebny dlouhodobě nemocných.

Takový efekt může mít změna, se kterou přichází ministerstvo zdravotnictví: od příštího roku chce zavést takzvanou platbu za diagnózu. „V praxi to znamená, že postupně zaniknou dosavadní paušály. Nemocnice už dostanou peníze jenom za skutečné léčení,“ vysvětlila náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová.

Letitá nerovnost

Všechny špitály se přitom budou muset spokojit se stej-nou částkou. Doposud se ceny za léčení v jednotlivých nemocnicích významně lišily. Za stejnou práci braly některé až třikrát vyšší sumy než jiné, přestože je od sebe dělilo jen pár desítek kilometrů. „Rozdíly v sazbách se pohybují od 25 až do 60 tisíc korun,“ přiblížil člen představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Michal Čarvaš.

Různě platí za stejnou práci jedné nemocnici dokonce i jednotlivé pojišťovny. Nejvíce podle Čarvaše posílá VZP, zaměstnanecké pojišťovny hradí výrazně méně.

To se ale nyní změní. „Ministr už rozhodl, že v příštím roce začneme s platbou na diagnózu. Nejprve to bude jen v testovacím provozu, postupně ale najedeme na nový systém úplně,“ řekla náměstkyně šéfa rezortu Helena Rögnerová.

Díky tomu se smažou veškeré dosavadní nespravedlnosti. Kromě toho se ukáže, ve kterém špitále se pacienti chtějí léčit, a ve kterém naopak ne. Pojišťovny budou moci na základě toho uskutečnit úpravy nemocniční sítě.

„Což je dobře, protože dnes tady stále přetrvává silný odpor k jakýmkoliv změnám. Přitom v některých místech je nemocnic opravdu víc než dost a mnohde se už ani nedostává personálu,“ zhodnotila Rögnerová.

Jako konkrétní příklad špitálu, u kterého by se dalo uva-žovat o ukončení činnosti nebo jeho omezení, uvedla Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj. Naopak v regionech, kde je nemocnic málo, se podle ní nic rušit nebude.

Šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich ale připomenul, že by mělo mít ministerstvo i pojišťovny při jakýchkoliv změnách na paměti i pacienty. „Na některé zákroky už nyní čekají měsíce i roky,“ řekl.

Dobré vztahy

Proč se dnes platby nemocnicím tolik liší? Doposud totiž dostávaly peníze paušálně. Velikost paušálu přitom nezáležela na kvalitě ani množství péče, kterou nemocnice poskytla. Odvíjela se spíš od dobrých vztahů s pojišťovnami nebo ministerstvem zdravotnictví.

Roli hrálo i to, kolik peněz špitál spotřeboval v předchozích letech. Balík, který nemocnice dostala na rok, se totiž odvíjel od množství pacientů léčených v minulosti. Pokud tedy byla nepoctivá nebo měla dřív víc oddělení než dnes, mohla utratit daleko větší sumy, aniž by k tomu byl důvod.