V těchto třídách děti dlouhodobě dýchaly i trojnásobné množství oxidu uhličitého, než jaké povoluje zákon. „Hodnoty se v některých okamžicích blížily až k pěti tisícům ppm, podle norem by to ale nemělo být víc než 1550 ppm,“ přibližuje výsledky měření Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu. Další polovina učeben překračovala limity alespoň krátkodobě.

Astmatici, pozor

Oxid uhličitý přitom může být nebezpečný. Zvlášť pro školáky s dýchacími problémy. „Zdravým dětem zřejmě nezpůsobí víc než únavu, nepozornost a pálení očí, ale u astmatiků může spustit záchvaty,“ varuje pneumolog z pražské Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba. Pokud děti vdechují plyn dlouhodobě, mohou se u nich navíc objevit bolesti hlavy, nevolnost nebo závratě. Děti také podávají horší výkony.

Ilustrační foto
Děti vyrůstají na mateřském mléce bez důležitých látek

Odborníci proto školy nabádají, aby vzduch ve třídách hlídaly. Zvlášť pokud je budova opravená. „Právě v neprodyšných zateplených domech s nízkými stropy a plastovými okny je totiž situace nejhorší,“ podotýká Bohumil Kotlík. Učitelé v takových školách by podle něj měli pravidelně větrat – a to nejen ventilačkami.

Dusno.Zdroj: DeníkKdy otevřít okno, jim mohou poradit třeba speciální měřiče, které hodnoty oxidu uhličitého zaznamenávají a na překročení limitu upozorní – většinou zvukovým signálem.

Pomoci může i vzduchotechnika s rekuperací tepla. „Rekuperační jednotka je jakýsi labyrint kanálků, kterými jedním směrem proudí vzduch z místnosti ven a druhým pak dovnitř. Přes stěny kanálku si předávají teplo. Jde vlastně o řízené větrání,“ popisuje soudní znalec v oborech stavebnictví a energetika Roman Šubrt.

Škola tak dodává dětem potřebný kyslík, aniž by ztrácela peníze za teplo. Na podobné systémy ostatně mohou školy získat i dotaci od státu – pokrýt by měla až sedmdesát procent všech nákladů.

Mnoho prachu

„Škola by ale měla i řádně uklízet, nejlépe vytírat podlahy na mokro. Hygienici na to při kontrolách pravidelně upozorňují,“ přidala další radu také mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Tím se totiž sníží koncentrace ještě jedné škodliviny, na kterou zdravotníci při měření narazili – polétavého prachu.

Ilustrační foto.
Dívka potřebuje lék za statisíce. VZP jí ho odepřela, soudci rozhodli jinak

Vyšší než přípustné množství ho zjistili dokonce v polovině sledovaných učeben. Také polétavý prach přitom může lidem způsobit problémy. Poškozuje hlavně dýchací a srdeční ústrojí.

Na polétavý prach se proto zaměří také připravovaná vyhláška o chemických látkách. Podle mluvčí ministerstva školství Jarmily Balážové se bude norma upravovat nejenom kvůli dětem ze základních škol, ale hlavně kvůli učňům, kteří procházejí odbornou přípravou na povolání.

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech.
Nežádoucí účinky léků. Nemocnice jsou kvůli novým pravidlům na nohou