„Jenomže když se mu rodiče pokusili vzít telefon, dostal hysterický záchvat. Chtěl dokonce vyskočit z okna,“ popisuje reálný případ z praxe senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová.
Poruchy spánku
Případ třináctiletého školáka není ojedinělý. Lékaři se s takovými dětmi setkávají stále častěji. „Nejenom že visí na telefonu celé dny, po internetu surfují i v noci. Povídají si tam s kamarády nebo hrají hry,“ říká Dernerová. Výsledek se dostaví velmi brzy: ačkoliv jsou na tom intelektově dobře, začnou selhávat ve škole. Někteří propadají depresím.

Neurologické vyšetření u nich ale žádný problém neodhalí. Lékaři proto nezbude, než poslat dítě k psychiatrovi či adiktologovi – tedy odborníkovi na závislosti.
„Je pravda, že asi čtvrtina dětí, které k nám v poslední době chodí, nemá problémy s alkoholem nebo drogami, ale jsou to školáci závislí na telefonu či počítači,“ potvrzuje její slova také přednosta Kliniky adiktologie Michal Miovský.
Hodina denně na selfies
U dalších dětí se neurovývojová vada skutečně potvrdí. Lékaři najdou třeba hyperkinetickou poruchu. S tou už podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky chodí k lékaři více než 23,5 tisíce dětí a 4,5 tisíce dospívajících. „Také vznik těchto problémů mohou podnítit nové technologie,“ říká Dernerová.
Odborníci proto rodiče nabádají: nenechávejte děti bez dohledu s telefonem či tabletem. Už vůbec ne v noci. „Na-dužívání nových technologií totiž nepříznivě ovlivňuje jejich výsledky ve škole. Má vliv také na emoční vývoj – ukázalo se, že děti nejsou tolik spokojené,“ uvádí psycholožka Zuzana Pavelcová z Institutu Re:Life.
Podle senátora a středoškolského učitele Jiřího Růžičky by navíc měli jít rodiče svým dětem příkladem. „Je těžké chtít po teenagerovi, aby nevisel na telefonu, když to dělají i dospělí. Podle jednoho průzkumu stráví každá mladá žena ve věku okolo 25 let v průměru hodinu denně vyráběním a úpravou selfie,“ řekl.
