První příznaky onemocnění se u ženy objevily zhruba před týdnem. Už od začátku byly podle jejích slov dramatické. Přesto se je rozhodla prvně léčit medikamenty sama. „Měla jsem devětatřicítky horečky. Dýchací problémy jen při nějaké námaze. Hned první den jsem si udělala test. Ten vyšel negativní, tak jsem si koupila paralen a čekala až to přejde,“ uvedla žena.

Ve čtvrtek už byly horečky neúnosné, tak vyrazila do nemocnice, kde jí vyšel pozitivní test. Hned ji lékaři nechali na klinice infekčních chorob, kde stráví pět dní. O očkování stále neuvažuje. “Vakcína je ještě neověřená a říkala jsem si, že ten covid zvládnu,“ dodala pacientka. Pravděpodobně se nakazila v nemocnicích, kam nedávno chodila kvůli jiným vyšetřením. Její partner je teď také pozitivní. Ten má především dýchací problémy.

Očkování proti koronaviru - ilustrační foto
Vakcíny z domovské země v ČR neplatí. Studenti z ciziny se proto očkují podruhé

Podle primářky z kliniky infekčních chorob Radany Pařízkové mají očkovaní lidé lehčí průběh onemocnění, přesto se tomu někteří brání. „Problém je, že věří různým fámám. Mezi ty raritní patří ta, že jim to nedovolí bůh,“ uvedla primářka.

Podle lékařky jsou aktuálně na covidové jednotce intenzivní péče dva pacienti. Jeden z nich je dokonce na plicní ventilaci. „Obecně se nedá říci jaká sociální skupina lidí odmítá očkování více. Při rozhodování hraje velkou roli přístup ostatních členů rodiny,“ sdělila Pařízková. Ve většině případů přichází do nemocnice lidé, kteří se nakazili doma od své nejbližší komunity.

Polymorbidní pacienti 

Průměrný věk hospitalizovaných pacientů se pohybuje okolo sedmdesáti let. „Většina z nich je polymorbidních. To znamená, že trpí větším počtem různých závažných chorob. Paní Iva T. je výjimkou. Je zdravá a ani žádné léky neužívá,“ vysvětlila primářka.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích
Nemocnice zbrojí na další vlnu covidu. Mají nové obleky i zásoby kyslíku

Během posledního týdne v bohunické nemocnici provedli téměř dva tisíce testů proti koronaviru. „Z toho 890 bylo PCR testů. S pozitivním výsledkem jich bylo čtyřiačyřicet. Překvapující je, že více jak osmdesát procent těchto pozitivních je mladších padesáti let,“ upřesnila primářka. Antigenní testy odhalily dalších pět nakažených. Všichni podle jejích slov mají indickou delta mutaci.