Spotřebitelé v roce 2016 již nehromadí majetek a zboží. Místo na vlastnictví se totiž zaměřují na zážitky a duševní pohodu. Podle výzkumů se 42 % Evropanů cítí pod neustálým tlakem. 66 % z dotázaných se proto snaží hledat stále nové způsoby, jak si život zjednodušit. Lidé zároveň neváhají investovat do péče o své duševní zdraví. To potvrzují i tuzemské statistiky.

Přes 60 tisíc klientů VZP využilo v loňském roce služeb specialistů v ambulancích klinické psychologie. Zvýšený zájem o své služby však zaznamenávají také soukromí koučové.

Celosvětové oblibě se těší také jóga a nejrůznější metody meditace

Server Yogapoint například v České republice registruje 683 jógových studií nebo míst, kde se jóga cvičí. Mění se také jejich klientela. „V počátcích se jóga týkala převážně mladých žen. Poslední dobou se na lekcích objevují i muži a čím dál více i starší lidé a senioři. Velmi oblíbená je také jóga pro děti," uvedla Hana Seifrtová ze společnosti OneYoga.

V Česku také stoupá počet lidí, kteří jsou duševní nemocí trvale indisponováni. Dle údajů Národního ústavu duševního zdraví například výrazně stoupá počet žadatelů o invalidní důchod. Některou z duševních nemocí trpí každý pátý nový žadatel. Roste také počet přiznaných příspěvků na péči, kde je duševní onemocnění v současnosti třetí nejčastější příčinou jeho přiznání. Odborníci navíc očekávají, že význam duševních onemocnění bude stále stoupat.