Přírodní vůni sirno-železité slatiny cítila i hodiny poté, co reportérka Deníku ve Slatinných lázních Toušeň vyzkoušela slatinnou koupel s kousky kamínků či větviček, sprchu, odpočinek a masáž. „Slatinnými koupelemi a zábaly léčíme hlavně pohybové či neurologické ústrojí. Jsou tu lidé s bolestmi zad, páteře nebo revmatoidní artritidou,“ říká vrchní sestra Slatinných lázní Toušeň Milena Píšová.

Provoz českých lázní negativně ovlivnila pandemie i zdražování. Na fotografii Horské lázně Karlova Studánka.
Lázně zažívají krizi. Experti: Je třeba nahradit ruské klienty a myslet na Čechy

Před či po závodech se díky slatině ve středočeských lázních, patřících pod pražskou Fakultní nemocnici Bulovka, regenerují také sportovci. Prokrvuje organismus, tlumí bolesti a uvolňuje svalstvo. Působí antirevmaticky, proti artrózám či degenerativním onemocněním.

Působí proti mykózám, zabraňuje množení bakterií, které i likviduje. „Proto pomáhá i při léčbě chronických ekzémů, psoriázy (lupénky – pozn. red.) či chronických bakteriálních a plísňových onemocnění,“ informuje primář Ivo Kramařík.

Poslední dobou do lázní přijíždí i plno žen s gynekologickými problémy. „Slatina dobře léčí neplodnost. Je výborná na záněty či srůsty,“ vyjmenovává Píšová. Slatinu nemohou mít těhotné či kojící ženy. A také onkologičtí pacienti. Horké procedury totiž podporují rakovinné bujení.

Zdroj: Youtube

Zábal na míru

Jinak nejsou takřka žádná omezení. Pokud má někdo problém ponořit se do vany se slatinou, fyzioterapeutky mu přikládají zábaly na bolavé místo – třeba koleno, loket či rameno. Většině lidí to dělá dobře. Jak uvádí Kramařík, léčebný program zahrnuje i vodoléčbu s příměsí síry, která změkčuje rohovou vrstvu pokožky a má další příznivé účinky na pleť.

V lázních nabízejí i další procedury. Třeba parafínové, díky kterým dochází k pozvolnému prohřívání ošetřovaných tkání, což zrychluje metabolismus buněk a vede k jejich regeneraci. Dále třeba elektroléčbu či oxidouhličité injekce na bolesti krční páteře.

Slatinná koupel
Slatina v Lázních Toušeň prokrvuje, tlumí bolesti a uvolňuje svalstvo

Místo podle Píšové vyhledávají hlavně lidé, kteří touží po klidu. Léčí se tam jak ti, jimž to hradí zdravotní pojišťovny, tak samoplátci. Někdo je ubytován v areálu s kolonádou a rozlehlým parkem, jiný dojíždí. Lázně nabízejí i následnou rehabilitační péči včetně lůžkových pobytů pro lidi po úrazech a operacích absolvovaných na Bulovce.

Přírodní léčivý zdroj

• Slatinné lázně Toušeň založil v roce 1868 Jan Králík na železitém prameni, který se stal základem tamních léčebných procedur.
• O slatinné koupele v lázních rozšířili léčebné metody v roce 1889.
• Teplota koupele či zábalu je 38 až 45 °C.
• Ložisko sirno-železité slatiny, kterou tam využívají, se nazývá Labiště.
• Nachází se na území sousedních Čelákovic.
• Přímo v budově lázní o slatinu pečuje slatinář.

Více informací ZDE