Hlavním důvodem této zdravotní turistiky je cena a čekací doba na operaci, která bývá v Polsku někdy i víc než pětiletá. Počty těchto klientů jsou však dosud zanedbatelné, ročně jde jen o desítky případů. Důvodem je především neochota polských pojišťoven platit přímo nemocnici.

„Polské zdravotní pojišťovny nám výkony za své klienty nehradí, a proto musíme částky vybírat přímo od nich takříkajíc na dřevo a v plné výši," vysvětluje praxi při léčbě polských pacientů v opavské nemocnici její ředitel Ladislav Václavec.

Každý stát má v tomto směru svá vlastní pravidla. Například české zdravotní pojišťovny svým klientům proplácejí zákroky v cizině ve výši, na jakou by přišly v českých nemocnicích, a případný rozdíl hradí pacient.

Cena a léčba cizince se ve Slezské nemocnici pokaždé odvíjí od smlouvy jednotlivých oddělení s konkrétním pacientem. Operace šedého zákalu přijde polského zájemce na 13 až 16 tisíc korun a výměna kloubů na 50 až 70 tisíc korun.

O možnostech léčení v Opavě informuje Slezská nemocnice polské zájemce formou letáčků a vedení Slezské nemocnice by mezinárodní zdravotní turistiku chtělo rozjet po celé příhraniční oblasti Polska. „Tyto aktivity pouze doplňují naše volné kapacity. Pacienty z naší spádové oblasti ve zdravotní péči nijak neomezují," ujišťuje Ladislav Václavec.