Tváří jarních Srdíčkových dnů je malá Bertička. „Ta, i když tomu průběh těhotenství vůbec neodpovídal, se narodila předčasně, v 31. týdnu těhotenství. Vážila 1 335 gramů a měřila pouhých 38 centimetrů. Třetí den po příchodu na svět nastaly u Bertičky výrazné zdravotní komplikace. Začala krvácet do plic a došlo k oběhovému selhání,“ popsala ředitelka organizace Život dětem Maria Křepelková.

Celých padesát dnů byla holčička na umělé plicní ventilaci a lékaři rodičům nedávali velkou naději. „Na veškeré léky reagovala špatně. Až po měsíci se situace zlepšila a maminka si svou holčičku mohla vzít poprvé do náruče,“ uvedla Křepelková.

To kvůli vzácnému vážnému onemocnění hydros plodu, projevujícímu se otokem měkkých tkání. Při této nemoci, která může být i smrtelná, se v těle nadměrně ukládají tekutiny, což brání ve správné funkci plic a srdce.

Speciální chodítko

Po čtyřech měsících si rodiče Bertičku odnesli domů s kyslíkovou podporou, kterou potřebovala na noc. „To trvalo dva měsíce. Maminka začala s Bertičkou ihned cvičit Vojtovu metodu, léčbu Bobatha, což je cvičení formou hry, zrakově i sluchově ji stimuluje, jezdí na neurorehabilitace, chodí na ergoterapie, hipoterapie a začala s ní chodit také do bazénu,“ sdělila ředitelka organizace.

Bertička je tváří jarních Srdíčkových dnů:

| Video: Youtube

Díky maminčině péči se Bertička umí otočit, plazí se po zádech, učí se lézt po čtyřech. „Nutně ale potřebuje speciální chodítko, které stojí 120 600 korun, ale dává rodině naději, že dcera jednou může udělat své první krůčky,“ doplnila Křepelková. Výtěžek sbírky pomůže nejen Bertičce, ale i dalším dětem.

Podrobnosti o sbírce najdete na www.zivotdetem.cz