Stačí chvilka nepozornosti a místo dvouměsíčního bezstarostného volna končí dítě v nemocnici, se sádrou a v horším případě na operačním sále. Lékařka chirurgické ambulance krumlovské nemocnice Jana Beranová potvrzuje zvýšený nárůst dětských poranění během letních prázdnin.

„K mnoha úrazům dochází v příměstských táborech," zmínila Jana Beranová, „nejčastěji se jedná o zlomeniny a sečné rány." Některé zlomeniny bývají vážné a na chirurgickém oddělení je musí řešit operacemi, kdy je pacient v anestézii. Mezi taková poranění patří mnoho zlomenin zápěstí, předloktí a také loktů.

Jedním z důvodů, proč dochází o prázdninách k většímu počtu poranění, je, že děti mají v tomto období více času na všemožné pohybové aktivity.

„Změní místo a činnosti, na něž nejsou zvyklé, dostanou do ruky sekyrku a úraz je na světě," řekla Jana Beranová. Nedomnívá se však, že by ke zraněním docházelo kvůli nevědomosti dětí, jak se mají chovat, aby úrazům zamezily. „Stačí chvilka nepozornosti a je to," míní Jana Beranová a dodává, že v nemocnici denně ošetří zhruba osmdesát lidí, z toho deset až patnáct je právě dětí.

Trnem v oku lékařů jsou v poslední době trampolíny a skákací hrady, které jsou příčinou řady úrazů. „Zaznamenali jsme například úrazy z různých zábavních atrakcí na Lipně," poznamenala Jana Beranová.

„Hodně vážné úrazy končí v Centru dětské traumatologie nemocnice v Českých Budějovicích," doplnil Jindřich Florián, primář krumlovské nemocnice. Kvůli úrazům je na dětském oddělení Českobudějovické nemocnice průměrně hospitalizováno šedesát až sedmdesát dětí měsíčně, v červenci a srpnu okolo sto dvaceti.

„To nejsou odřená kolena, ale závažné úrazy vyžadující hospitalizaci a často i chirurgickou léčbu," poznamenal zástupce primáře Dětského oddělení Nemocnice České Budějovice Jiří Klíma a dodal, že velmi časté úrazy hlavy nezřídka končí smrtí či trvalými následky.