Lidé příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o své nemoci neví zhruba 450 tisíc Čechů, statisíce lidí netuší, že mají astma. Přestože se jim špatně dýchá, k lékaři nejdou. Podceňování nemoci se často ukazuje jako fatální. Jenom na CHOPN ročně zemře přes 3 500 lidí, tedy o 70 procent více než v posledních 10 letech.

Seznam lékáren, ve kterých měření probíhá, a data měření lze najít na webových stránkách www.alphega-lekarna.cz v sekci Plicní věk – Poradna.

Proto se lékárníci rozhodli nabídnout návštěvníkům svých lékáren, ať zjistí, v jaké kondici jejich plíce jsou. Takzvané poradny pro plicní věk budou lidem k dispozici postupně až ve 270 lékárnách po celé České republice.

„Ve Španělsku spustili podobné měření a lékárníci objevili CHOPN u 20 procent těch, co se přišli změřit,“ podotkl Vladimír Koblížek, zástupce přednosty pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Podle něj bude záležet na tom, jak kvalitně vyšetření proběhne, zda bude člověk dýchat do přístroje podle instrukcí tak, jak má. Podle něj je třeba počítat s faktem, že funkce plic po třicátém roce věku klesají.

Měření oceňuje i alergoložka Marie Špičáková. „Měření může odhalit neléčené alergiky, kteří své občasné dýchací potíže připisují nachlazení a neléčí se. Odhadem jde o desetinu české populace,“ doplnila.

Akce v lékárnách začíná v březnu, kdy alergiky trápí břízy a lísky. „Pokud je dokážeme podchytit, zabráníme prohloubení alergie například do astmatu a s pomocí léků je zbavíme příznaků alergie,“ je přesvědčena Špičáková.

Měření bude trvat přibližně 10 minut. Lékárníci se zájemcem vyplní krátký dotazník, kde se ho zeptají například na nedávné nachlazení nebo osobně pociťovanou dušnost, do měřicího přístroje zadají tělesné rozměry, pohlaví a věk. „Pacient pak zhluboka dýchne do digitálního přístroje a hned poté mu budeme schopni říci skutečné stáří plic, jež nemusí odpovídat věku biologickému,“ přesnila Dana Benešová z pražské Alphega lékárny U Krále Jiřího.

Zkontrolovat plíce by si ideálně měli všichni lidé nad 40 let, ti, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáci (jak aktivní, tak pasivní) a lidé, kteří často přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, nebo ti, kdo bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích.