Bez zbytečného zdržování provede i zkoušku krevní srážlivosti nebo test na rakovinu střev. Nakonec předepíše všechny potřebné léky.

ORDINACE SE ZMĚNÍ K NEPOZNÁNÍ

Přesně tak by měla vypadat lékařská péče v českých ordinacích. Ministerstvo zdravotnictví už na tom pracuje. Vyslyšelo totiž doporučení Světové zdravotnické organizace, podle které by měly vlády posílat peníze hlavně na takzvanou primární péči. Právě díky ní lze totiž na řadu chorob přijít už v počátku. Jejich léčba je potom snazší a levnější.

Ilustrační foto
Paradoxní situace. Lékárna sice mast umíchá, ale pojišťovna ji nezaplatí

Ordinace praktiků ale kvůli tomu nejprve čeká revoluce: budou se muset vybavit nejmodernější technikou. „Je třeba nejprve zlepšit vybavenost českých ordinací, a to na úroveň vyspělých států Evropy,“ přiznává ministerstvo v materiálu, který připravila pracovní skupina pro reformu primární péče. Lékaři už se proto chystají na milionové investice.

NÁKUPY ZA MILIONY

„Bude to znamenat obrovskou finanční zátěž. Každý z těch přístrojů totiž stojí desítky tisíc korun a další peníze spolyká jejich provoz – třeba jednorázová činidla a roztoky,“ popisuje pražský praktický lékař Jan Jelínek.

Každá mašina navíc bude potřebovat pravidelný atest a razítko, že stále dobře pracuje. Bez toho by ji lékaři nemohli používat. „Bude tedy hodně záležet na tom, jak se k novým výkonům postaví pojišťovny. Pokud vezmou všechny náklady v úvahu a lékařům je skutečně uhradí, bude to k všeobecnému užitku,“ domnívá se Jelínek.

Ilustrační foto.
Plán ministerstva: Lékaři budou smět pilulky vydat lidem v ordinaci sami

Pacientovi se totiž uleví, že nemusí běhat po různých zařízeních a čekat dlouhé dny na výsledky. Doktor zase bude moct rychleji začít léčit. „Ke specialistovi pacienta odešle teprve až tehdy, když to bude nezbytně nutné,“ uzavírá.

KOMORA: LÉČENÍ SE PRODRAŽÍ

Jenomže Česká lékařská komora to tak jednoduše nevidí. Zvyšování požadavků na přístrojové vybavení podle ní jen vyšroubuje náklady pojišťoven. Někteří lékaři navíc nemusejí na nové vybavení mít. „To zvýhodní velké poskytovatele včetně řetězců, zatímco soukromé praxe praktických lékařů budou zanikat,“ varuje šéf komory Milan Kubek.

LHŮTA DESET LET

Ministerstvo ale uklidňuje, že lékaři dostanou na změnu dostatek času. Navrhuje konkrétně deset let. Pak začne být přístrojové vybavení povinné.

Problém nevidí ani pojišťovny. „Pokud si lékař přístroj zakoupí a bude ho mít v pořádku, tak mu nové výkony samozřejmě uhradíme,“ řekl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Ilustrační foto.
Únik moči trápí statisíce Čechů. Pomůže jim přístroj