Z propočtů, které vůbec poprvé v historii pořídil Ústav zdravotnických informací a statistiky, totiž podle něj vyplývá, že se náklady na operaci v nemocnicích prakticky neliší. Je přitom naprosto jedno, jestli ji pacient podstoupí ve velkém pražském Motole, nebo v malém okresním špitále. „Napříč republikou je rozptyl cen jen kolem deseti procent,“ prohlásil včera Ludvík na odborné konferenci Efektivní nemocnice 2017.

PŘEKVAPENÍ ODBORNÍCI

Odbornou veřejnost tím pořádně překvapil. Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny se totiž jednotným platbám na diagnózu dlouhodobě bránily. Například jeden z Ludvíkových předchůdců Martin Holcát vymyslel na vylepšení finanční situace velkých nemocnic takzvané „koeficienty specializace“. Tedy určité číslo, kterým se vynásobila každá úhrada, kterou pojišťovny poslaly právě vybraným velkým špitálům. Důvod: fakultky mají podle něj mnohem vyšší náklady na provoz než malé venkovské nemocnice.

UŽ BEZ KOEFICIENTŮ

Jenomže tento argument nyní padá. „Ukázalo se, že je to mýtus,“ řekl nyní Ludvík. Jeho slova záhy potvrdil i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Z našich analýz skutečně vyplývá, že jednodušší výkony, jako je operace slepého střeva, umějí udělat nemocnice za stejné peníze. Do budoucna proto už s žádnými koeficienty, které by úhrady za tyto výkony navyšovaly, nepočítáme,“ řekl Deníku.

MENŠÍ ŠPITÁLY JSOU LEPŠÍ

Nespravedlivý systém, v rámci kterého dostává každá nemocnice za stejnou operaci úplně jinou odměnu, kritizovala odborná společnost dlouhá léta. Tato praxe se totiž podle lékařů nikterak neprojevuje na kvalitě péče o pacienta. Naopak. Lidé v „bohatších“ nemocnicích nejsou podle nich ani spokojenější.

Dokládají to výsledky celostátní soutěže „Nemocnice ČR“, kterou každoročně pořádá HealthCare Institut. Několik let po sobě skončily na stupních vítězů menší špitály. Například letos získala titul nejlepší nemocnice roku akciová společnost Nemocnice Písek, přestože je v seznamu individuálních sazeb od pojišťovny na samém chvostu.

„Na to, jak jsou lidé v nemocnici spokojeni, peníze skutečně nemají vliv,“ míní i ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek, jehož nemocnice vyhrála před pěti lety. „Pacienti totiž v soutěži nehodnotí, jakými léky je zdravotníci léčili, ale jak vlídně se k nim chovali a jestli jim vše pořádně vysvětlili. Takové věci samozřejmě pořídíte levně,“ dodal.