Co jsou to anabolické steroidy?
Anabolické steroidy jsou syntetické látky odvozené od mužských pohlavních hormonů, např. testosteronu. Podporují, mimo jiné, růst kosterního svalstva (anabolický efekt) a vývoj mužských pohlavních znaků (androgenní efekt), to jak u mužů, tak i u žen. Anabolické steroidy pomáhají zvyšovat tréninkové dávky, usnadňují regeneraci, zvyšují sebevědomí sportovce.

Existují důvody, kdy lékař doporučí je užívat?
Ano, proto byly také na konci třicátých let minulého století vynalezeny, léčil se s nimi hypogonadismus – stav, kdy varlata nejsou schopna tvořit dostatek testosteronu, léčilo se jimi opoždění puberty. Uvažovalo se i o jejich roli při léčbě kriticky nemocných, což se zatím prokázalo pouze u léčby těžce popálených.

V úvodu jsme hovořili o zkrášlení těla. Dají se tyto látky zakoupit v lékárně?
Vzhledem k velkému množství nežádoucích účinků jsou to ve sportu zakázané látky a obchodování s nimi je trestné. Bohužel jsou na černém trhu stále k dostání.

Kdy hovoříme o nadměrném užívání?
Jak jsem zmínil, neexistuje množství takové látky, které by šlo doporučit. Lidé zneužívající anabolické steroidy užívají desetinásobky i stonásobky původně léčebných dávek. Řada z takových substancí nebyla seriózně klinicky testována, nejsou známy dávky doporučitelné. Tak, jak se zdokonalují dopingové testy, vytváří se i nové druhy dosud nezjistitelných anabolik, se kterými nejsou žádné zkušenosti.

Jaká rizika s sebou užívání steroidů nese?
Je jich celá řada, nejzávažnější jsou kardiovaskulární onemocnění, jako cévní mozková příhoda a srdeční infarkt. To se týká i mladých mužů do třiceti let. Dále takoví lidé častěji trpí rakovinou jater. Hrozí poranění přetížených šlach a jejich úponů při rychlém zvýšení svalové síly. Muži trpí atrofií varlat a impotencí, u žen způsobují anabolické steroidy maskulinizaci – jejich tělo se více podobá mužskému, roste jim ochlupení, vousy, vypadávají vlasy, hlas hrubne. Tyto změny jsou po určitém období nevratné. V případě nitrožilního podávání jsou uživatelé v podobných rizicích jako nitrožilní narkomani, včetně viru žloutenky B, C a viru HIV. Při nákupu na černém trhu si nemohou být jistí, co vlastně a v jaké koncentraci si do žil aplikují. Anabolické steroidy mají i vliv na psychiku, jejich uživatelé jsou agresivnější, výbušnější.

Jsou návykové a jak závislost poznáme?
Část sportovců zneužívajících anabolické steroidy splňují kritéria závislosti – pokračují v užívání navzdory vážným zdravotním problémům, problémům v osobních vztazích, utrácejí velké částky za „kůry". Po vysazení trpí střídáním nálad, neklidem, nechutenstvím, sníženým libidem. Objevují se deprese, které mohou být i dlouhodobého rázu. Bojí se ztráty svalové hmoty a tloustnutí po vysazení. Je to začarovaný kruh. Mnozí vrcholoví sportovci v minulosti nevěděli, nebo nechtěli vědět, jaké účinky tyto látky na jejich těla mají. Nyní i přesto, že je nepoměrně lepší přístup k informacím, anabolické steroidy stále míří i mimo vrcholový sport, třeba do běžných posiloven. V touze být větší, silnější, nebo rychlejší, si lidé ničí to nejcennější, co mají, svoje zdraví. Stojí to za to?

Dagmar Čerňanská