Dvaatřicetiletému fitness trenérovi Ondřeji Balekovi se vyloženě ulevilo, když mu lékaři zavedli umělý vývod. Život mu totiž komplikovaly střevní záněty. Prodělal rakovinu konečníku a úspěšně absolvoval operaci.
Stomie je označení pro uměle vytvořený vývod střeva nebo močové trubice, kdy je dutý orgán veden ven přes břišní stěnu.
„Stomie mi nebrání věnovat se naplno sportu. Trénuji, vzpírám, konečně nemám bolesti a nemusím čtyřicetkrát denně na toaletu,“ řekl.
V současné době žije v Česku s umělým vývodem asi čtrnáct tisíc lidí. Stomie je otvor, kterým je ze zdravotních důvodů vyveden dutý orgán na povrch těla. To může následovat v důsledku různých nemocí – vedle rakoviny tlustého střeva také třeba Crohnovy choroby či endometriózy.

Nejtěžší chvíle jsou, když se člověk o umělém vývodu dozví a neumí si představit, co bude. Život ale nekončí, naopak je zachráněn. Novým stomikům se proto snaží být nablízku ti, kteří s umělým vývodem žijí plnohodnotný život. Sdružují se v pacientské organizaci České ILCO.
Předsedkyně organizace a dlouholetá stomička Štěpánka Kovaříková pro Deník zavzpomínala, jak jí lékař kdysi řekl, že s umělým vývodem bude moci dělat cokoli, jen se nebude moci koupat. Neuměla si představit, že by si už nikdy nezaplavala. „Stomik vám to neřekne, protože ví, že s pytlíkem se koupat můžete,“ řekla.
Stomie je jen detail. Stomici spustili osvětovou kampaň
Lékaři pacienty léčí a zachraňují jim životy, na povídání nemají moc času a nemohou předat prožitou zkušenost. Proto je tak důležité, že zkušení stomici navštěvují už v nemocnicích ty nové, nalévají jim do žil optimismus a odpovídají na jakékoli otázky.
Třeba jak cvičit po operaci. „Nejpřirozenější a nejvydatnější posílení celého těla je přirozená chůze,“ uvedla po výčtu různých cviků fyzioterapeutka Andrea Tyrpeklová v brožuře o předcházení kýle po operaci, vydané Českým ILCO. Doporučila chůzi s hůlkami Nordic walking.
Stomie nás nezastaví
Dobrovolníci jsou nápomocni i v praktických věcech. Třeba, jak se stomií chodit do práce či jak o ní mluvit. „To, co se u běžného člověka odehrává za zavřenými dveřmi WC, se stomikovi děje ve veřejném prostoru,“ poznamenala herečka Vanda Hybnerová.
Vanda Hybnerová o stomii:
Je patronkou aktuální osvětové kampaně nazvané „Stomie nás nezastaví. Je to jen detail!“ Část sloganu je dílem právě Hybnerové. Se stomií má totiž zkušenost z rodiny. Její otec, známý mim Boris Hybner, žil s umělým vývodem následkem onkologického onemocnění.
Zvládl to díky rodině, přátelům a smyslu pro humor. Díky stomii nemoc přežil a povzbuzoval další stomiky. „Jestli máte pytlík u boku, pupínek na tváři, vyražený zub nebo kuří oko, je to stejný detail,“ zdůraznila herečka.

Pacientská organizace připravila kampaň i ve spolupráci s dalšími herci – třeba Jiřím Lábusem či Annou Čtvrtníčkovou, kteří v krátkých spotech ztvárňují scény z reálného života stomiků.
Do 24. října mohou zájemci též navštívit výstavu umělecky ztvárněných stomických sáčků, která je instalovaná v prostorách ministerstva zdravotnictví.