V dětství jsou jako z divokých vajec: neposedí, nesoustředí se a ze školy nosí samé poznámky. V dospělosti pak plní policejní statistiky. Lidé se syndromem ADHD totiž zaviní až čtyřikrát víc dopravních nehod a dvakrát častěji podléhají drogové závislosti.

„Syndrom ADHD, neboli porucha pozornosti, byl doposud chápán spíš jako problém malých dětí. Ale není tomu tak. U 80 procent pacientů přetrvají potíže do adolescence a 16 procent lidí si je přenese až do dospělosti,“ říká šéf Dětské psychiatrické kliniky v Motole Michal Goetz. V Česku jde přibližně o 14 tisíc lidí.

AUTOHAVÁRIE, VÝPOVĚDI A PROMISKUITA

Část z nich nemoc potrápí jen nepatrně – tito lidé mají problémy se vznětlivostí, nedochvilností či s autoritami. Častěji se rozvádějí a jsou promiskuitní. „Pro další pacienty ale může mít porucha fatální následky,“ upozorňuje Goetz. close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in

Podle průzkumů jsou totiž hyperaktivní lidé až čtyřikrát častěji účastníky autohavárií. „Leží také o třetinu častěji se zraněním v nemocnicích a dostanou o 46 procent víc výpovědí z práce. Zažijí až čtyřikrát více sourozeneckých konfliktů,“ přidává další průvodní jevy ADHD primář dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice Michal Považan. Nemocní se také dostávají do křížku se zákonem, impulzivně se zadlužují nebo propadají závislostem.

Často se navíc potýkají s dalšími psychiatrickými diagnózami – například s úzkostmi, depresemi či poruchami spánku. „Jak vyplynulo z loňského šetření Světové zdravotnické organizace, které se konalo ve 20 zemích světa, ně-kolika duševními poruchami najednou trpí dokonce 60 až 80 procent pacientů s ADHD,“ říká profesor Pavel Mohr z Národního ústavu duševního zdraví. Pacienti mívají i další neurovývojové poruchy, jako jsou třeba tiky či autismus.

„Právě další duševní nemoci proto mohou být určitým vodítkem k diagnóze ADHD,“ dodává Mohr. Léčbu ADHD přesto podstupuje zlomek dospělých – ačkoliv by jim mohla výrazně pomoct. Ukázala to švédská studie, při níž vědci sledovali 17 400 pacientů. „Prokázali, že správná medikace vede například ke snížení počtu dopravních nehod. U mužů to bylo dokonce o 58 procent,“ uvedl jako příklad Mohr. O třetinu ubylo také kriminálních činů. V případě žen byl výsledek ještě lepší, pacientky páchaly o 41 procent méně zločinů.

LÉČÍ SE JEN ZLOMEK LIDÍ

„V Česku se ale na ADHD stále zapomíná. Pokud se vůbec někdo léčí, tak jen díky tomu, že přišel k psychiatrovi s jiným problémem,“ shodují se odborníci.

Syndrom ADHD je neurovývojová vada – to znamená, že lidem nevyzrávají některé funkce mozku. Objem mozku je potom o 3 až 4 procenta menší než u zdravých lidí. „Porucha bývá ze 70 procent dědičná. Spouštěčem může být užívání drog nebo kouření matky během těhotenství,“ uvádí přednosta Dětské psychiatrické kliniky v Motole Michal Hrdlička.

V dětském věku trápí syndrom zhruba 6 až 8 procent školáků. Tyto děti jsou nepozorné, impulzivní a nepořádné. Nedokážou dlouho poslouchat, nevydrží u jedné činnosti nebo hračky. Často zapomínají a ztrácejí věci. Zhruba 40 procent dětí může mít podle lékařů hyperaktivitu kombinovanou s autismem.

Syndromem ADHD trpěli třeba Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, Winston Churchill nebo Bill Gates.